Co oprócz złota? W jakie metale szlachetne można inwestować

Metale szlachetne są naturalnie występującymi, metalicznymi pierwiastkami chemicznymi, a rzadka ich obecność w przyrodzie znacznie wpływa na wartość ekonomiczną metali szlachetnych. Na cenę metali wypływa również mnogość ich zastosowań – wykorzystuje się je w medycynie, w technologii, fotografii, w jubilerstwie czy branży chemicznej. Służą również do celów inwestycyjnych jako magazyn przechowywania wartości na niepewne czasy.
Dlaczego tak jest?
Obserwacja kursu metali szlachetnych na przestrzeni lat pozwala wyciągnąć wniosek, że cechuje je silna odporność na zawirowania finansowe, które wywołane są kryzysem gospodarczym i postępującą inflacją. W opinii wielu ekspertów, gdy waluta fiat traci na wartości i znaczeniu inwestycje w metale są niezastąpioną polisą ubezpieczeniową dla posiadanego kapitału. Tak więc, jeśli jesteś zainteresowany alokacją swoich funduszy w metale szlachetne lub chcesz praktykować dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego, poniżej znajdziesz opis najpopularniejszych metali szlachetnych. Warto przy tym pamiętać, że każdy metal szlachetny ma inną wartość i na przestrzeni lat może generować zyski różnej wysokości.

Metale szlachetne do celów inwestycyjnych są dostępne w formie sztabek lub monet bulionowych

Sztabki

Jeśli chodzi o elastyczność jako środka inwestycyjnego, sztabki są zdecydowanym zwycięzcą wśród inwestycji w metale szlachetne. Zaletą sztabek jest to, że są one produkowane w wielu różnych wagach i rozmiarach; sztabki mają też najwyższą próbę zawartości stopu metalu. Dla inwestorów, którzy chcą szybko dodać duże ilości kruszcu do swojego portfela, sztabki są również świetną opcją. Sztaby w górnych przedziałach wagowych mogą ważyć nawet do jednego kilograma lub więcej. Dostępne są również sztabki o wadze 1 grama, co jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć inwestowanie od małych kwot. Oczywiście sztaby o wysokiej wadze są dość drogie, ale tym samym są również najlepszym sposobem na szybkie zbudowanie dużego portfela metali szlachetnych.

Monety

Monety w przeciwieństwie do sztabek, monety mogą mieć również wartość kolekcjonerską.  Fani i pasjonaci starych i rzadkich monet szukają okazji, by zainwestować w numizmaty, których wartość nominalna przewyższa wartość samego złota. Tzw. monety bulionowe,  przedstawiające postacie historyczne, bohaterów komiksów czy florę i faunę z całego świata również stanowią nie lada gratkę dla kolekcjonera. Jeśli chcesz inwestować w monety, pamiętaj, że Twoja inwestycja może mieć więcej zalet niż tylko wartość kruszcu.

Do najpopularniejszych metali inwestycyjnych (poza złotem) należą srebro, platyna i pallad

Srebro

Rola srebra jako aktywa inwestycyjnego wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, zwłaszcza od początku kryzysu finansowego, zapoczątkowanego w 2008 roku. W 2011 roku około jedna czwarta całkowitego popytu na srebro pochodziła od inwestorów.

Srebro ma tę ogromną zaletę, że jest stosunkowo niedrogie w porównaniu ze złotem – obecnie sztabka srebra o wadze 1 kg kosztuje około 4400 zł, podczas gdy 1-kilogramowa sztaba złota kosztuje około 240 000 zł – co umożliwia rozpoczęcie inwestycji od stosunkowo niewielkiej kwoty pieniędzy i sukcesywne budowanie portfela poprzez okresowe dokonywanie mniejszych inwestycji w czasie. Powszechne wykorzystanie srebra do celów przemysłowych, w tym w szybko rozwijającym się sektorze energii słonecznej, również stanowi wsparcie dla ceny tego metalu.

Pallad

Pallad jest błyszczącym, srebrzystym metalem używanym w wielu rodzajach procesów produkcyjnych, szczególnie w elektronice i produktach przemysłowych; jest stosunkowo miękki i bardzo odporny na korozję, co czyni go cenionym metalem szlachetnym wśród inwestorów. Jest szczególnie rzadki – znacznie rzadszy i droższy niż srebro czy złoto. Mimo że platyna i pallad są bardzo podobne, ten ostatni jest często wykorzystywany przez inwestorów do dodania dodatkowej warstwy dywersyfikacji do ich portfeli.

Pallad inwestycyjny, jak większość metali szlachetnych, jest dostępny w formie sztabek oraz monet o próbie 999,5. Pallad w sztabkach można zakupić już od 1 grama.

W 1967 r. rząd Tonga wyemitował obiegowe monety palladowe z okazji koronacji króla Taufa’ahau Tupou IV. Jest to pierwszy odnotowany przypadek zastosowania palladu w monetach.

Platyna

Nazwa platyna pochodzi od łacińskiego „platino”, co oznacza małe srebro lub sreberko. Występuje naturalnie głęboko w skorupie ziemskiej i jest zazwyczaj wydobywana w kopalniach głębinowych w Republice Południowej Afryki i w Rosji. Platyna jest bardzo miękkim metalem o biało-srebrnym wyglądzie, niezwykle odpornym na korozję, o bardzo wysokim poziomie przewodności, zachowuje też stabilność w wysokich temperaturach. Największe zapotrzebowanie na platynę pochodzi z katalizatorów samochodowych, które są wykorzystywane do zmniejszenia szkodliwości emisji. Ponadto wykorzystuje się ją w produkcji biżuterii, co stanowi większość reszty popytu.

Często ma tendencję do osiągania wyższej ceny (za uncję trojańską) niż złoto w rutynowych okresach stabilności rynkowej i politycznej, z powodu znacznie rzadszego występowania w naturze. Platyna inwestycyjna jest do kupienia pod postacią sztabek i monet. Obecnie 1-uncjowa sztabka platyny kosztuje około 5500 zł. Platynowe monety mają różną wagę, co sprawia, że ich ceny są bardziej zróżnicowane.

Metale inwestycyjne najwyższej jakości

Firma 79Element, która na działa na rynku złota inwestycyjnego od 2010 roku jest jedną z najstarszych firm z tej branży działającej w Polsce. Decydując się na inwestycję w srebro, pallad, platynę czy złoto warto zwrócić szczególną uwagę czy lokujemy swoje fundusze w wyroby o najwyższej jakości, potwierdzonej certyfikatem od dostawcy. 79Element współpracuje ze sprawdzonymi i doświadczonymi producentami metali szlachetnych, oferując produkty światowej klasy w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x