Dlaczego nie warto uciekać z oszczędnościami w gotówkę?

Zamieszanie na rynku spowodowane kryzysem gospodarczym wywołanym przez pandemię koronawirusa spotkało się z reakcją nie tylko wśród przedsiębiorców, ale także wśród osób, które przez lata odkładały pieniądze na poczet emerytury. W pierwszych miesiącach pandemii wielu z nas zdecydowało się zlikwidować lokaty czy konta oszczędnościowe, obawiając się utraty środków. Czy takie kroki są racjonalne? Czy warto odkładać swoje oszczędności w gotówce?

kobieta przed komputerem z kartą kredytowąPieniądz – to tylko kwit

Żaby uświadomić sobie, jak irracjonalne jest lokowanie własnych środków w gotówce (przynajmniej w większości walut), trzeba zdać sobie sprawę, że współczesny pieniądz ma charakter fiducjarny, tzn. nie posiada oparcia w realnych aktywach. Z analiz ekonomistów wynika, że znaczna część pieniędzy będących w obiegu nie ma pokrycia w złocie i walutach znajdujących się w skarbcu banku centralnego. Eksperci wskazują również, że trend zwiększania podaży pieniądza utrzymuje się od lat, co zwiększa ryzyko wystąpienia hiperinflacji.

Dlaczego nie warto?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, dlaczego nie warto uciekać z oszczędnościami w gotówkę, pierwszy argument dotyczy nietrwałości samej formy – papierowe pieniądze są po prostu podatne na uszkodzenia. Ich przechowywanie musi wiązać się z zakupem profesjonalnego sejfu – zarówno wodno-, jak i ognioodpornego. Drugie ryzyko dotyczy oczywiście inflacji, czyli stopniowego spadku wartości pieniądza. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to ni mniej, ni więcej wzrost cen wszystkich produktów. Już w końcu 2020 roku inflacja w Polsce sięgnęła poziomu 3,8% – osiągnęliśmy tym samym najwyższy wynik w Europie. Analitycy przewidują, że w tym roku jej poziom nie będzie niższy – ma oscylować w okolicach 3,5%. Przechowywanie gotówki przy takim stopniu inflacji oznacza, że z miesiąca na miesiąc maleje wielkość naszych oszczędności. Pewnym ryzykiem jest również zjawisko hiperinflacji, która może dosłownie pochłonąć wszystko, co udało się zaoszczędzić przez lata w ciągu kilku miesięcy. W związku z pandemią i przewidywanym kryzysem, ryzyko jej wystąpienia rośnie.

statystykiJak uchronić się przed skutkami inflacji?

Podstawowym sposobem radzenia sobie z inflacją jest zainwestowanie środków albo wymiana oszczędności na stabilne waluty. Tu jednak trudno w obecnej sytuacji przewidzieć, które z nich pozwolą zachować bezpieczeństwo dla oszczędności. Jeśli chodzi o inwestowanie, wiele osób uważa, że dobrym rozwiązaniem jest zakup mieszkania – opłacalność inwestycji często związana jest z wysokością stopy procentowej, która bezpośrednio przekłada się na wysokość raty kredytu (jeśli nie możemy kupić nieruchomości za gotówkę). Według specjalistów od lat najlepszym sposobem zabezpieczenia swoich środków jest zakup metali inwestycyjnych. Potwierdza to szybki wzrost kursu w ostatnich miesiącach – cena złota w skupie przekroczyła w zeszłym roku nawet 7400 zł za uncję. Kruszce opierają się skutkom inflacji, w przeciwieństwie do walut nie maleje również ich siła nabywcza. Skup złota może być więc najlepszym partnerem, jeśli chodzi o zabezpieczenie swoich oszczędności.

Bezpieczny zakup kruszcu w internecie

Wiele osób ceni sobie możliwość zakupów w sieci, zwłaszcza w dobie pandemii. Funkcjonujące skupy srebra i skupy złota on-line cieszą się coraz większym zainteresowaniem i zaufaniem klientów. Nabywanie określonych metali inwestycyjnych nie różni się tutaj niczym od kupowania innych produktów. Wystarczy odwiedzić np. skup złotych monet, zapoznać się z ofertą i wybrać interesujące Cię monety bulionowe lub sztabki kreślonego kruszcu. Zostaną one przesłane na podany przez Ciebie adres. Wiele skupów srebra i złota oferuje przesyłkę kurierską lub skorzystanie z popularnych paczkomatów – wszystko to sprawia, że zakup metali inwestycyjnych staje się niezwykle wygodny. Warto oczywiście wcześniej zapoznać się z opinią o danym skupie, by upewnić się, co do jego rzetelności. Trzeba również mieć świadomość, że w związku z malejącą dostępnością cennych kruszców, coraz więcej firm prowadzi skupy złomu w celu ponownej rafinacji złota – można pozbyć się niechcianych przedmiotów, poprawiając przy tym stan domowych finansów.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.