Niesamowite odkrycie! Złoty skarb znaleziony pod podłogą.

Właściciele domu w Wielkiej Brytanii odkryli podczas remontu kubek wypełniony złotymi monetami, ukryty pod drewnianą podłogą w ich kuchni.

 

Niezwykłe odkrycie

Starsze małżeństwo postanowiło zrobić generalny remont ich wiekowej, XVII-wiecznej nieruchomości. Decyzja ta okazała się znamienna w skutkach – po zerwaniu desek w kuchni, zaledwie 15 cm pod podłogą, odkryli stary, gliniany kubek, zawierający aż 264 złote monety! Według specjalistów z londyńskiego domu aukcyjnego Spink & Son, złoty skarb wart jest w przybliżeniu 250 000 funtów, czyli ponad 1,3 miliona złotych!

Skarb czasów króla Jakuba I i Jerzego I

Zdumieni właściciele, którzy od ponad dekady zamieszkują wolnostojącą rezydencję w Ellerby, miasteczku znajdującym się w hrabstwie Północne Yorkshire, początkowo myśleli, że ich skarb to zwinięty kabel elektryczny. Kiedy jednak wyciągnęli go spod podłogi, zamiast kabla ukazał się szkliwiony solą gliniany kubek, mniej więcej tej samej wielkości co puszka coca-coli. Przy bliższej inspekcji znaleziono w nim złote monety, których emisję przypisuje się na lata 1610-1727, obejmujące okres panowania króla Jakuba I, króla Karola I, aż do króla Jerzego I. Para skontaktowała się z londyńską firmą aukcyjną Spink & Son, a ekspert odwiedził ich posiadłość, aby ocenić wartość skarbu. Okazało się, że monety należały do bogatej i wpływowej rodziny kupieckiej Fernley-Maisterów, zamieszkujących rezydencję w czasach jej powstania. Rodzina Maisterów zajmowała się importem i eksportem rudy żelaza, drewna i węgla. Monety zostały zebrane przez Josepha Fernleya i jego żonę Sarah Maister. Fernley zmarł w 1725 roku, a wdowa pozostała w Ellerby przez resztę życia, aż do swej śmierci w wieku 80 lat, w 1745 roku. 

Rarytasy numizmatyczne 

Wśród monet, których, jak wspomnieliśmy wyżej, szacunkowa wartość wynosi 250 000 funtów, znajduje się parę rzadkich okazów. Atrakcją aukcji, która będzie miała miejsce w październiku tego roku, jest gwinea Jerzego I z 1720 roku, która była pierwszą monetą angielską bitą maszynowo.  Zawiera ona błąd menniczy: walor, na którego awersie powinien widnieć wizerunek monarchy, ma z obu stron wybity rewers. Ten rzadki błąd podnosi wartość znaleziska i oczekuje się, że osiągnie cenę 4 000 funtów.

Nie jest to jednak jedyna moneta z błędem menniczym. Wśród znalezionych monet jest także gwinea z 1675 roku, z wizerunkiem Karola II, która zawiera błędny łaciński zapis imienia władcy – zamiast prawidłowej wersji CAROLVS widnieje napis CRAOLVS. Jej wartość szacuje się na 1500 funtów.

Aukcjoner Gregory Edmund powiedział: „Jest to fascynujące i bardzo ważne odkrycie. (…) To znalezisko ponad 260 monet jest również jednym z największych odkryć archeologicznych w Wielkiej Brytanii. A przecież było całkowicie przypadkowe! Właściciele nieruchomości nigdy w życiu nie mieli w dłoniach wykrywacza metali. Po prostu remontowali podłogę i początkowo myśleli, że to kabel elektryczny. (…) Muszę przy tym przyznać, że zawartość znalezionego kubka raczej nie jest powalająca- to po prostu monety o wartości 50 i 100 funtów z codziennej wymiany handlowej przełomu XVII i XVIII wieku, zakopane i tajemniczo nigdy nie odzyskane przez bogatego właściciela posesji. Nie są to monety doskonałe pod względem menniczym,  raczej takie, które miały >ciężkie życie<. Mimo to liczba monet i ich unikalna metoda pochówku przedstawia niezwykłą okazję do docenienia skomplikowanej angielskiej gospodarki w pierwszych dekadach istnienia Banku Anglii i znaczącej nieufności obywateli wobec jego nowego wynalazku, czyli banknotu. Jest to wspaniałe i naprawdę nieoczekiwane odkrycie. Jako specjalista od monet z wieloletnim doświadczeniem, nie mogę sobie przypomnieć podobnego odkrycia, dlatego jest to ogromny przywilej móc odpowiednio udokumentować i zbadać ten skarb dla dobra przyszłych pokoleń”.

 

Gdzie sprzedać (znalezione) złoto?

Jeśli kiedyś znajdziesz złoty skarb (czego Ci bardzo życzymy!) pamiętaj, że sprzedać złoto najbezpieczniej jest w godnym zaufania punkcie skupu złomu złota i srebra (o ile znaleziska nie trzeba będzie oddać prawowitemu właścicielowi). Polecamy punkt Zlotagotówka, który znajdziesz we Wrocławiu – Złotagotówka oferuje najwyższe ceny skupu na rynku, złoto i srebro możesz sprzedać na miejscu, a pieniądze otrzymać od ręki. Złotagotówka oferuje też możliwość wcześniejszego umówienia się na wizytę – nie trzeba wówczas tracić cennego czasu na stanie w kolejkach.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x