Opowieści o ukrytych skarbach, kopalniach pełnych kruszcu i mitycznych miastach ze złota pasjonują i rozpalają wyobraźnię ludzką od stuleci. Światowa literatura przygodowa kipi od historii o niewyobrażalnych bogactwach, lecz tylko niektóre z tych pozycji dochrapały się miana kultowych. Poniżej przygotowaliśmy listę pięciu powieści, ze złotem w (najczęściej) roli głównej.

 

1. Clive Cussler – Złoto Inków

Prawie pięć wieków temu flota łodzi w tajemniczy sposób wylądowała na wyspie na morzu śródlądowym. Starożytny lud andyjski ukrył tam złoty skarbiec, większy niż ten, który posiadał jakikolwiek faraon, po czym oni i ich skarb zniknęli w meandrach historii – aż do teraz.

W 1998 roku, w peruwiańskich Andach, Dirk Pitt nurkuje do starożytnego basenu ofiarnego, ratując dwóch amerykańskich archeologów przed utonięciem. Ale jego śmiertelnie niebezpieczna akcja ratunkowa to dopiero początek, ponieważ wciąga nieustraszonego Pitta w wir ciemności i niebezpieczeństwa, korupcji i zdrady. Złowrogi syndykat zbrodni wytropił dawno zaginiony skarb – wart prawie miliard dolarów – w Andach u brzegów ukrytej podziemnej rzeki, płynącej pod meksykańską pustynią. Kierowany płonącą chciwością i bezwzględną żądzą krwi, syndykat ściga się, by zdobyć złotą nagrodę… i zlikwidować jedynego człowieka, który może ich powstrzymać – Dirka Pitta.

Autor powieści stworzył bohatera, który szybko budzi skojarzenie z agentem 007, Jamesem Bondem – potrafi wszystko, wychodzi cało z nieprawdopodobnych opresji i zawsze znajdzie czas na poderwanie dziewczyny. Lektura „Złota Inków” to zdecydowanie klasyka powieści przygodowej w najlepszym jej wydaniu.

 

2. Aleksander Dumas – Hrabia Monte Christo

Wtrącony do więzienia za zbrodnię, której nie popełnił, Edmond Dantes zostaje zamknięty w ponurej twierdzy If. Tam dowiaduje się o wielkim skarbie ukrytym na wyspie Monte Christo i staje się zdeterminowany nie tylko do ucieczki, ale także do odkopania skarbu i wykorzystania go do zniszczenia trzech ludzi, odpowiedzialnych za jego uwięzienie. Epicka opowieść Dumasa o cierpieniu i zemście, bogactwie i władzy, ukazująca znakomity obraz wyższych sfer francuskich okresu postnapoleońskiego, odniosła ogromny sukces, gdy po raz pierwszy ukazała się w latach czterdziestych XIX wieku.

 

3. Henry Rider Haggard – Kopalnie Króla Salomona

Allan Quatermain wraz z innymi miłośnikami przygód wyrusza na poszukiwanie zaginionego członka swojej grupy, który ostatnio był widziany w podróży w niezbadany obszar Afryki w poszukiwaniu legendarnych Kopalń Króla Salomona. Quatermain ma tajemniczą mapę, rzekomo prowadzącą do kopalni, ale nigdy nie traktował jej poważnie. Bierze jednak udział w ekspedycji w zamian za część zysków z ukrytego złota. Tak zaczyna się początek tej przygody w nieznanym regionie kontynentu, w efekcie której bohaterowie odkrywają bajeczne skarby i tajemnicze ludy w głębi Afryki. „Kopalnie Króla Salomona” są pierwszą powieścią przygodową, której akcja rozgrywa się w Afryce; uznaje się ją również za pierwszą powieść z gatunku „zaginionych światów”. Książka zdobyła ogromną popularność już w momencie wydania w 1885 roku.

 

4. J.R.R. Tolkien – Hobbit, czyli tam i z powrotem

Wielki współczesny klasyk i preludium do Władcy Pierścieni. Bilbo Baggins jest hobbitem, który cieszy się wygodnym, mało ambitnym życiem, rzadko podróżując dalej niż do swojej spiżarni lub piwnicy. Jego zadowolenie i stabilizacja zostają jednak zakłócone, gdy czarodziej Gandalf i grupa krasnoludów przybywają pewnego dnia w progi jego domostwa, aby zabrać go na przygodę. Wyprawa ma na celu odebranie ogromnego skarbu Smaugowi Wspaniałemu, bardzo niebezpiecznemu smokowi, który śpi przysypany tonami złota pod Samotną Górą, w dawnej krainie krasnoludów. Bilbo niechętnie przyłącza się do ich wyprawy, nie wiedząc, że w drodze do Samotnej Góry spotka zarówno magiczny złoty pierścień, jak i stworzenie znane jako Gollum, co wpłynie na losy całego Śródziemia.

 

5. Robert Louis Stevenson – Wyspa Skarbów

Wyspa Skarbów to powieść przygodowa autorstwa szkockiego pisarza Roberta Louisa Stevensona, opowiadająca o piratach i chłopcu, który na podstawie starej mapy rusza z wyprawą, by odnaleźć zakopany skarb – skrzynię pełną złota. Po raz pierwszy wydana jako książka w 1883 roku, pierwotnie powieść była publikowana w czasopiśmie dla dzieci „Young Folks” w latach 1881-82, szybko stając się jednym z filarów literatury przygodowej. Nie można także pominąć ogromnego wpływu „Wyspy Skarbów” na postrzeganie piratów i ich atrybutów w masowej świadomości – starych, tajemniczych map z literą „X” w miejscu ukrytego skarbu, tropikalnych wysp pełnych niebezpieczeństw i brodatych, jednonogich marynarzy z papugami na ramionach. 

 

Złoto inwestycyjne – gdzie sprzedać?

Złoto wywiera potężną moc na ludzi – dla królewskiego metalu jesteśmy w stanie zdradzić i oszukać najbliższych, a nawet zabić. Chęć wzbogacenia się nie zawsze musi jednak iść w parze z dramatem i ryzykowną przygodą na krańcach świata. To też cicha inwestycja w złote monety i sztabki, które ukryte w naszych skarbcach domowych czekają momentu, by pomóc nam w potrzebie finansowej. Jeśli posiadasz złoto inwestycyjne lub biżuterię i zastanawiasz się, gdzie możesz sprzedać posiadane zasoby, wygodnym i dobrym rozwiązaniem jest udać się do skupu srebra i złota Zlotagotowka, który oferuje najwyższe ceny na rynku za złom kruszców.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x