Cena złota w skupie – ile złotych za gram i od zależy wycena?

Inwestowanie w złoto nie jest domeną, tylko ludzi najbogatszych, ponieważ szeroka oferta dealerów metali szlachetnych sprawia, że można nabyć złoto w postaci sztabek bądź monet bulionowych o różnej gramaturze. Zakup złota jest dobrym sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, a także na uzależnienie się od inflacji i wahań na rynkach finansowych. Z artykułu dowiecie się, od czego zależy cena za gram złota i jego wycena.

 

Jak ustala się cenę złota?

Najważniejszą rolę odgrywa Giełda Londyńska w ustalaniu ceny złota za gram, pomimo że złoto notowane jest na wielu światowych giełdach. Wynika to z faktu, że w Londynie w XIX wieku powstały pierwsze na świecie giełdy zajmujące się obrotem szlachetnymi kruszcami, czyli London Gold Market i Silver Gold Market. Od 1987 roku za ustalenie ceny złota w czasie rzeczywistym odpowiada Stowarzyszenie Londyńskiego Rynku Kruszców – London Bullion Market Association (LBMA). Podmiot ten dwa razy dziennie podaje do informacji publicznej aktualną cenę złota, a dokładnie o godzinie 11:30 i 16:00.

Ustalanie ceny przez LBMA jest procesem złożonym, na który składa się wiele czynników i w którym bierze udział 13 akredytowanych przez instytucję podmiotów takich jak: China Construction Bank, Bank of Communications, HSBC Bank USA NA, Morgan Stanley, Goldman Sachs International, JP Morgan, Standard Chartered, The Toronto Dominion Bank, ICBC Standard Bank, Societe Generale, The Bank of Nova Scotia – ScotiaMocatta, Bank of China i UBS.

 

Od czego zależy wycena złota w skupie?

Na cenę złota duży wpływ ma jego próba, gdyż złoto w swojej czystej postaci jest miękkim i plastycznym materiałem, stąd też miesza się je z innymi kruszcami, aby zyskało na twardości. Próba określa zawartość złota w stopie i wyróżnia się następujące próby złota:

999 – zawartość złota wynosi 99,9%

960 – zawartość złota wynosi 96,0%

750 – zawartość złota wynosi 75,0%

585 – zawartość złota wynosi 58,5%

500 – zawartość złota wynosi 50,0%

375 – zawartość złota wynosi 37,5%

333 – zawartość złota wynosi 33,3%

Zawartość złota w stopie określa się również w karatach, przykładowo najczystsze złoto 24-karatowe, odpowiada próbie 999. Złoto 8-karatowe odpowiada natomiast najniższej próbie złota, czyli 333. Nietrudno domyślić się, że im wyższa próba złota, tym wyższa jest cena złota za gram i odwrotnie. Warto wiedzieć, że wyroby jubilerskie takie jak pierścionki zaręczynowe, kolczyki wykonywane są ze złota próby 585, czyli ze złota 14-karatowego. Natomiast najpopularniejsze monety bulionowe i najbardziej pożądane przez inwestorów bite są z próby złota 999, jest to m.in. Philharmoniker, Australijski Kangur i Kanadyjski Liść Klonowy.

Cena za gram złota zależy też od innych czynników, których każdy inwestor powinien być świadomy. Bardzo ważne jest, gdzie dokonuje się zakupu i spośród ofert dostępnych na rynku, wybór rzetelnego dealera metali szlachetnych. Przede wszystkim w branży metali szlachetnych nie zdarzają się okazje typu 30-40% zniżki, a oferty tzw. “taniego złota” są najprostszą próbą wyłudzenia pieniędzy. Warto uważać również na dilerów, którzy oferują produkty po zaniżonej cenie z dostawą odroczoną np. za dwa miesiące. W Polsce było już kilka głośnych afer, bazujących na tego typu schematach, oszust początkowo dostarczał towar, a przy następnych zamówieniach znikał wraz z pieniędzmi klientów. Decydując się na zakup złota i inwestowanie w złoto, dobrym wyborem jest znalezienie lokalnego dilera, działającego na rynku od lat, który nie tylko sprzeda złoto, ale również doradzi, w co warto inwestować i jakie monety bulionowe zyskują z czasem na wartości. Ponadto posiadając dobre kontakty z dealerem, można dowiedzieć się jak weryfikować złote monety oraz od jakich najlepiej zacząć budowę portfela inwestycyjnego.

Cena złota zależy również od innych czynników. Na cenę za gram złota ma wpływ kursu walut, a przede wszystkim kurs dolara amerykańskiego, cena jest uzależniona także od inflacji, sytuacji gospodarczej, popytu zgłaszanego zwłaszcza przez rynek azjatycki, podaży oraz od polityki monetarnej. Na rynku często mamy do czynienia ze wzrostem ceny złota, aniżeli z jego spadkiem.  Kiedy sytuacja na rynkach gospodarczych nie napawa optymizmem bądź zagrożona jest stabilność polityczna, wówczas często dochodzi do wzrostu ceny złota.   

Warto wiedzieć, że w skupie metali cena za gram złota określana jest jako cena złomu złota. W skupie złota cena za gram wynosi średnio 140-150 zł, jest to oczywiście uzależnione od aktualnych notowań złota. Przed przekazaniem złotej biżuterii do skupu należy usunąć elementy niemetaliczne, a w przypadku złotych monet na cenę, wpływa stan zachowania monety.

Decydując się na zakup złota w postaci sztabek czy monet bulionowych warto stosować się do zasady dzielenia zakupów. Dzięki temu można uchronić się przed ryzykiem utraty dużej sumy pieniędzy oraz poznać uśrednioną cenę zakupu. W przypadku gdy diler metali szlachetnych oferuje darmową wysyłkę, za pierwszym razem lepiej kupić 1-2 uncje złota, a po otrzymaniu towaru i sprawdzeniu, że wszystko się zgadza, ponowić zakupy, skoro i tak nie jest to związane z dodatkowymi kosztami. Lokowanie pieniędzy w złocie jest dobrym sposobem na oszczędzanie, przykładowo złote monety nawet sprzed kilkuset lat wciąż mają siłę nabywczą, natomiast waluty papierowe żyją średnio 27 lat. Aczkolwiek nie jest sztuką kupić drogo, dlatego też lepiej nie kupować pod wpływem chwili, tylko poczekać na dobrą cenę.

Więcej wpisów

Wysyłamy darmowego kuriera po odbiór złota i srebra z całej Polski. Wypełnij formularz i zamów wizytę kuriera.

Comments are closed.

x