Moneta czy sztabka? Który rodzaj złota jest lepszy?

Złoto od dawna uważane jest za inteligentny sposób na dywersyfikację portfeli inwestorów i ochronę ich majątku w czasach niepewności gospodarczej. Możliwości inwestowania w złoto jest wiele – kontrakty terminowe, akcje spółek, kruszec. Dla osób, którzy cenią sobie prostotę, fizyczne złoto jest najłatwiej dostępnym sposobem na rozpoczęcie inwestycji. Ale tu pojawia się pytanie – który rodzaj złota jest lepszy, moneta czy sztabka? Oba aktywa mają swoje wady i zalety, i to, co jest najlepsze dla ciebie, ostatecznie sprowadzać się będzie do twoich preferencji i celów inwestycyjnych. W tym artykule analizujemy kluczowe aspekty obydwu opcji, które mogą pomóc ci w podjęciu świadomej decyzji.

 

Spis treści:

Czym są złote monety i złote sztabki?

Preferencje i cele inwestycyjne:

Podsumowanie

 

Czym są złote monety i złote sztabki?

Na początek zdefiniujmy, czym są złote monety i sztabki. Złota moneta to płaski, okrągły lub owalny metal szlachetny, zaprojektowany przez zatwierdzoną przez rząd mennicę, zazwyczaj stemplowana wartością nominalną i będąca prawnym środkiem płatniczym. Rozmiary złotych monet wahają się od kilku gramów do nawet kilku kilogramów. Sztabka złota to prostokątny blok kruszcu, zazwyczaj o wadze od 1 grama do 1 kilograma. Sztabki produkowane są przez mennice i rafinerie na całym świecie. Zawartość kruszcowa sztabek wynosi zazwyczaj 99,99%, co czyni je niemal całkowicie czystym złotem. 

 

Ważne jest, aby pamiętać, że nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jeśli chodzi o wybór między złotymi monetami a sztabkami złota. Decyzja o inwestowaniu w złote aktywa powinna zasadniczo zależeć od celu inwestora. W końcu obie są mądrymi, lukratywnymi inwestycjami. By określić swoje preferencje i cele, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 

  • Czy zależy ci na wartości kolekcjonerskiej, kulturowej i historycznej twoich aktywów?
  • Jak duże znaczenie ma dla ciebie wartość premium?
  • Jak wysoką elastycznością odsprzedaży powinny charakteryzować się twoje aktywa? 
  • Jak długo i gdzie planujesz przechowywać swoje aktywa? 

 

Preferencje i cele inwestycyjne:

 

  • WARTOŚĆ HISTORYCZNA, KULTUROWA I KOLEKCJONERSKA ZŁOTA

Złote monety często charakteryzują się wyjątkowymi wzorami, które stanowią unikalne połączenie historii i artyzmu, co wraz z ograniczonym nakładem czyni je bardziej atrakcyjnymi dla kolekcjonerów od sztabek złota. Wyjątkowy design, opracowywany przez renomowanych artystów sprawia, że złote monety inwestycyjne stanowią prawdziwe dzieła sztuki i fascynujące przedmioty kolekcjonerskie. Jest to jeden z najważniejszych powodów dla inwestorów w lokowanie pieniędzy w złote monety – czerpią oni satysfakcję z posiadania kawałka historii lub dzieła sztuki i często gotowi są płacić wysokie ceny za rzadkie lub unikalne egzemplarze. Warto jednak pamiętać, że rynek numizmatyczny jest specyficzny i wymaga wiedzy, jak i cierpliwości, gdyż niektóre inwestycje mogą przynosić zyski dopiero po wielu latach.

Natomiast sztabki złota charakteryzują się w znakomitej większości prostotą designu – prostokątne bloki metalu zdobi jedynie nazwa producenta – i nie zaliczają się do przedmiotów kolekcjonerskich o wartości numizmatycznej. Wartość sztabki przy odsprzedaży będzie więc w głównej mierze zależeć od stanu zachowania, wagi i autentyczności.

 

  • PREMIA

Premia jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze między sztabkami złota a monetami. Czym jest premia? Mówiąc najprościej, jest to dodatkowy koszt naliczany powyżej ceny spot złota, przypisany do kosztów produkcji, obsługi, pakowania, ubezpieczenia i dostawy. Renomowani dealerzy złota pobierają od inwestorów bardzo niewielkie premie procentowe, aby być konkurencyjnymi, jednak są one nieuniknione, ponieważ nawet dealerzy metali szlachetnych muszą kupować złoto powyżej ceny spot. 

 

Premia w przypadku sztabek złota

Sztabki złota mają niższe premie (ok. 4%) w przeciwieństwie do złotych monet, głównie ze względu na ich większy rozmiar jednostkowy i brak misternych wzorów, co skutkuje niższymi kosztami produkcji. Jeśli mniej zależy ci na sentymentalnej wartości złota, a bardziej na premii z inwestycji, wybierz sztabki złota jako opcję inwestycyjną. Jednak w przypadku mniejszych inwestycji, zwłaszcza 1 uncji i poniżej, warto pamiętać, że premie w dużej mierze się wyrównują, a nawet mogą być tańsze w przypadku monet, ponieważ są one produkowane w znacznie większej liczbie niż sztabki o podobnej wielkości. 

 

Premia w przypadku złotych monet

Ze względu na szczegółowe i unikalne projekty oraz koszty produkcji związane z biciem monet, złote monety mają wyższą cenę (6-10%) w porównaniu do sztabek złota o tej samej wielkości jednostkowej, dlatego z perspektywy inwestycyjnej zakup złotych monet oznacza, że otrzymasz mniej złota za tę samą kwotą, niż w przypadku sztabek. Premia zmniejszy się jednak w przypadku zakupu ilościowego (rabat hurtowy), a cena złota za gram będzie niższa. Należy pamiętać, że istnieje różnica między premią za monetę kolekcjonerską a premią za złotą monetę bulionową. Ogólnie rzecz biorąc, premia za złotą monetę bulionową bitą w milionach sztuk jest niższa niż premia za monetę kolekcjonerską, jak np. monetę proof, okolicznościową lub historyczną. 

 

  • ELASTYCZNOŚĆ

Elastyczność odnosi się do łatwości, z jaką można kupować i sprzedawać swoje inwestycje lub produkty. Większość inwestorów kupuje złoto kruszcowe z zamiarem zachowania bogactwa i osiągnięcia zwrotu z inwestycji. Idąc tym tropem, sztabka złota o większym rozmiarze jednostkowym, choć oferuje najlepszą wartość przy zakupie i często jest idealna jako inwestycja długoterminowa, nie zapewni oczekiwanej elastyczności, gdy zechcesz ją sprzedać. Skup złota z niechęcią podejmie się transakcji zakupu sztabki o wadze np. 0,5 kg i 1kg. Mniejsze sztabki złota, takie jak 5 g, 10 gr, 20 g, 1 oz, 50 g i 100 g oferują większą elastyczność przy odsprzedaży. W razie potrzeby bez problemu zmonetyzujesz część swojej inwestycji w celu uzyskania szybkiego dostępu do gotówki.

 

Podczas gdy złota sztabka stanowi najlepszą opcję, jeśli chcesz zachować swój majątek, złote monety zapewniają najlepszą elastyczność w zakresie kupna i sprzedaży i są bardzo popularną opcją zarówno dla nowych, jak i doświadczonych inwestorów. Złote monety są dostępne w różnych rozmiarach, takich jak 1 uncja, 1/2 uncji, 1/4 uncji i 1/10 uncji, co czyni je bardzo uniwersalnymi, a zakup monet bulionowych zaliczanych do najpopularniejszych i najbardziej szanowanych na świecie (np. Britannia, American Eagle, Maple Leaf) dodatkowo zwiększy łatwość odsprzedaży twoich produktów. 

 

  • PRZECHOWYWANIE

Jeśli kupujesz fizyczne złoto, musisz upewnić się, że masz możliwość jego przechowywania. Posiadanie zaufanego miejsca, w którym można przechowywać złote aktywa, daje pewność, że posiadane monety i sztabki są zabezpieczone przed uszkodzeniem lub kradzieżą, jak domowy sejf czy bankowy skarbiec.

Niezależnie od tego, czy inwestujesz w jedną sztabkę złota o wadze 1 kilograma, czy w około trzydzieści złotych monet o wadze 1 uncji, rozmiar i masa złota będą niemal identyczne, jednak jedno będzie łatwiejsze i wygodniejsze w przechowywaniu niż drugie. Sztabka złota o wadze 1 kilograma jest pojedynczą jednostką, więc będziesz ograniczony do przechowywania jej w jednym miejscu, skrytce depozytowej lub części domu. Jednak w przypadku trzydziestu monet o wadze 1 uncji masz możliwość podzielenia swojej inwestycji, na przykład dziesięć w skrytce depozytowej w banku, dziesięć w sejfie członka rodziny i dziesięć ukrytych w domu, dzięki czemu fizycznie masz je pod ręką. Jeśli posiadasz niewielką inwestycję, możesz nie mieć dostępu do skrytki depozytowej, dlatego najlepszym rozwiązaniem może być po prostu kreatywne przechowywanie kruszcu w domu.

 

 

 

Podsumowanie

Sztabki złota oferują niższe premie, wyższą zawartość złota i szeroki zakres rozmiarów, co czyni je atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących opłacalnej inwestycji w złoto. Mogą być one jednak mniej płynne i nie posiadać większej wartości numizmatycznej niż złote monety. Z drugiej strony, złote monety oferują status prawnego środka płatniczego, możliwość kolekcjonowania i mniejsze nominały, co czyni je atrakcyjną opcją dla inwestorów zainteresowanych potencjalną wartością numizmatyczną i większą płynnością odsprzedaży w skupie złota. Zazwyczaj jednak mają one wyższe premie i niższą zawartość złota niż sztabki złota.

Jak widzisz, złote monety jak i sztabki złota mają swoje zalety, a wszystko sprowadza się do twoich celów i osobistych preferencji jako inwestora. Mimo to uważamy, że należy inwestować zarówno w drobne złote monety, jak i drobne sztabki złota. Jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie swoich nakładów, rozłożenie ryzyka i dywersyfikację portfela.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x