Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Sposoby na rozpoznanie autentyczności

Stara zasada mówi, że nie wszystko “złoto co się świeci” i warto mieć to na uwadze, przechowując stare przedmioty w domu, które wyglądają jak złote, a wcale ze złota mogą nie być. W ostatnim czasie rośnie aktywność oszustów, którzy sprzedają wyroby z tombaku jako złotą biżuterię. Sprawdzenie autentyczności złota w domowych warunkach nie jest łatwe, jest jednak kilka miarodajnych metod jak sprawdzić, czy złoto to złoto.

 

Złoto a tombak – różnice

Tombak to powszechnie wykorzystywany materiał przez oszustów do tworzenia przedmiotów, które wyglądają jak wyroby ze złota, ale faktycznie ze złota nie są. Tombak jest stopem miedzi i cynku, a znaczna zawartość miedzi, około 80% sprawia, że tombak uzyskuje charakterystyczną złotą barwę, dzięki czemu do złudzenia przypomina złoto. Podobieństwa tombaku i złota, kończą się na kolorze, ponieważ tombak jest prawie bezwartościowy w przeciwieństwie do złota.

Wprawne oko złotnika czy jubilera od razu dostrzeże różnicę między złotem a tombakiem, natomiast turysta zaczepiony na ulicy może dać się oszukać i dużo zapłacić za wyroby z tombaku. W związku z licznymi oszustwami, tombak zyskał przydomek “złota głupców” i niestety wciąż wiele osób daje się oszukać.

Jak rozpoznać złoto i sprawdzić, czy złoto jest prawdziwe? W artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na sprawdzenie autentyczności złota.

 

Sprawdzenie próby wyrobu ze złota

Pierwszym krokiem w celu zbadania czy pierścionek, kolczyki, łańcuszek rzeczywiście są wykonane ze złota, jest odczytanie próby złota, która powinna być wygrawerowana na złotej biżuterii. W Internecie bez problemu można znaleźć, która próba złota, jakie ma oznaczenie. Zazwyczaj w trudno dostępnym miejscu wybijany jest stempel oznaczający daną próbę złota, a najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333.

Na podstawie próby złota określana jest również wartość wyrobu, tym samym próba 585 oznacza, że zawartość czystego złota przykładowo w pierścionku wynosi 58,5%, a resztę stanowią inne kruszce, które mają nadać twardość. Należy pamiętać, że złoto w swojej czystej formie jest materiałem miękkim i plastycznym, dlatego też dodaje się do niego inne metale. Zdecydowanie rzadko dochodzi do prób fałszowania próby złota, częściej możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy to łańcuszek jest wykonany ze złota próby 333, a zapięcie już z wyższej próby na przykład 585.

 

Próba magnesu

Do najpopularniejszych sposobów jak sprawdzić złoto w domu należy próba magnesu. Test magnesem polega na przyłożeniu magnesu do złota. W ten sposób można się dowiedzieć, czy mamy do czynienia ze złotem czy podróbką, ponieważ złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych i nie powinno nawet drgnąć.

Warto wiedzieć, że złoto i srebro to kruszce zwane diamagnetykami, czyli nie reagują na magnes. Aczkolwiek jeśli biżuteria połączy się z magnesem, to niekoniecznie jest to podróbka. Niemniej jednak w przypadku złotych monet wykonanych ze szczerego 24-karatowego złota możemy mieć pewność, że monety nie połączą się z magnesem. Natomiast biżuteria taka jak pierścionki zaręczynowe, naszyjniki czy kolczyki wykonana jest ze stopu złota z innymi metalami, jednakże metale wykorzystywane w tych stopach też są diamagnetykami.

Wykonując próbę magnesu warto być ostrożnym, zwłaszcza sprawdzając biżuterię wykonaną ze srebra, gdyż przykładowo srebrne kolczyki reagujące na magnes, niekoniecznie mogą być bez wartości. Może się okazać, że kolczyki te zostały zrobione z platyny, czyli z droższego kruszcu niż srebro. Wynika to z faktu, że platyna jest paramagnetykiem, czyli reaguje na działanie magnesu.   

Próba magnesu nie jest do końca miarodajnym sposobem i warto przed wyrzuceniem biżuterii do kosza przeprowadzić też inne testy na sprawdzenie autentyczności złota.

 

Test rezonansowy

Jest to sposób jak rozpoznać złoto w przypadku złotych monet. Za pomocą aplikacji dedykowanej na telefon można ocenić jakość i czystość dźwięków, które wydają uderzające o siebie monety. Jest to popularny test na sprawdzenie, czy złote monety są prawdziwe, czy fałszywe.

 

Przebarwienia występujące na biżuterii

Złota biżuteria przechowywana w tradycyjny sposób nie powinna stracić na swoim  charakterystycznym żółtym kolorze. Natomiast jeśli na biżuterii występują przebarwienia, wierzchnia warstwa się ściera, oznacza to, że biżuteria nie jest ze złota, tylko jest pozłacana. Ścieranie się warstwy wierzchniej jest również oznaką, że metal znajdujący się pod nią zaczyna reagować z wodą, powietrzem, zabrudzeniami i przez to zmienia swoje pierwotne właściwości.

 

Próba Archimedesa

Jedną z najbardziej pewnych metod sprawdzania autentyczności złota, jest obliczenie jego gęstości  domowym sposobem. Metoda ta jest nieco skomplikowana, jednak bardziej miarodajna. Gęstość złota wynosi 19,3 g/cm3, ołowiu 11,34 g/cm3, natomiast srebra 10,5 g/cm3.

W celu sprawdzenia gęstości posiadanego metalu należy przygotować szklane naczynie z wodą i obliczyć jego objętość. Do tego celu sprawdza się najlepiej zwykła szklanka, a jej objętość to iloczyn jej wysokości, promienia podstawy podniesionego do kwadratu i liczby Pi (około 3,14). Kolejny krok to umieszczenie biżuterii w szklance z wodą i obliczenie różnicy wypartej wody. Różnicę tą należy zapisać w centymetrach sześciennych. Ostatni etap to podzielenie zanotowanej wcześniej masy przez objętość wody. Powstały iloraz będzie gęstością, wynik około 19,3 g/cm3 oznacza, że mamy do czynienia z biżuterią wykonaną ze złota, wynik 10,5 g/cm3 oznacza, że jest to biżuteria ze srebra.   

Aby nie dać się oszukać i nie kupić wyrobów z tombaku zamiast ze złota, bez wątpienia kluczowa  jest znajomość cen metali i kamieni szlachetnych. Warto mieć na uwadze, że wykonanie biżuterii ze złota jest w gruncie rzeczy procesem skomplikowanym, a ostateczna cena wyrobu znacznie przewyższa rynkową cenę kruszcu. W branży jubilerskiej nie zdarzają się okazje cenowe, poza tym na różnych portalach internetowych można sprawdzić cenę popularnych metali i kamieni szlachetnych. Sytuacja wygląda podobnie z wyrobami ze złota takimi jak monety bulionowe czy sztabki złota. Dealerzy metali szlachetnych, którzy oferują niższe ceny przykładowo po wybraniu odroczonej dostawy, próbują w ten sposób po prostu wyłudzić pieniądze. Dobrym rozwiązaniem jest zakup złotej biżuterii u renomowanego jubilera, jak również zakup złotych monet i sztabek od lokalnego dilera, który cieszy się renomą rzetelnego sprzedawcy.

W artykule przedstawiliśmy kilka sposobów jak sprawdzić domowymi sposobami czy złoto jest prawdziwe, jednak w celu uzyskania stuprocentowej pewności najlepiej udać się do najbliższego jubilera bądź punktu skupu metali szlachetnych. Specjalista z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi może określić czy dana biżuteria jest wykonana ze złota oraz z jakiej próby. Ponadto jubiler bądź dealer metali dodatkowo określi wartość wyrobu. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku złotych monet, gdyż popularne monety bulionowe takie jak Krugerrand są nieco droższe niż cena za uncję złota, natomiast rzadkie monety, które nie są już emitowane, z czasem zyskują na wartości.

Więcej wpisów

Wysyłamy darmowego kuriera po odbiór złota i srebra z całej Polski. Wypełnij formularz i zamów wizytę kuriera.

Comments are closed.