Jak sprawdzić czy złoto jest prawdziwe? Sposoby na rozpoznanie autentyczności

Stara zasada mówi, że nie wszystko “złoto co się świeci” i warto mieć to na uwadze, przechowując w domu stare przedmioty, które wyglądają jak złote, a mogą być wykonane z innych metali. W ostatnim czasie rośnie aktywność oszustów, którzy sprzedają wyroby z tombaku jako złotą biżuterię. Sprawdzenie autentyczności złota w domowych warunkach nie jest łatwe, jest jednak kilka miarodajnych metod, które pomogą nam sprawdzić, czy złoto to złoto.

Złoto a tombak – różnice

Tombak to materiał powszechnie wykorzystywany przez oszustów. Służy on do tworzenia przedmiotów, które wyglądają jak wyroby ze złota, ale faktycznie ze złota nie są. Tombak jest stopem miedzi i cynku, a znaczna zawartość miedzi (około 80%) sprawia, że tombak uzyskuje charakterystyczną złotą barwę, dzięki czemu do złudzenia przypomina złoto. Podobieństwa tombaku i złota kończą się na kolorze, ponieważ tombak jest prawie bezwartościowy, w przeciwieństwie do złota.

Wprawne oko złotnika czy jubilera od razu dostrzeże różnicę między złotem a tombakiem, natomiast turysta zaczepiony na ulicy może dać się oszukać i zapłacić krocie za bezwartościowe wyroby. W związku z licznymi oszustwami, tombak zyskał przydomek “złota głupców” i niestety wciąż wiele osób daje się oszukać.

Jak rozpoznać złoto i sprawdzić, czy jest ono prawdziwe? W artykule przedstawiamy kilka domowych sposobów na sprawdzenie autentyczności złota.

Jak sprawdzić złotoSprawdzenie próby wyrobu ze złota

Pierwszym krokiem w celu zbadania czy pierścionek, kolczyki bądź łańcuszek rzeczywiście są wykonane ze złota, jest odczytanie próby złota, która powinna być wygrawerowana na złotej biżuterii. W Internecie bez problemu można znaleźć oznaczenia poszczególnych prób. Zazwyczaj w trudno dostępnym miejscu wybijany jest stempel oznaczający daną próbę złota. Najczęściej spotykane próby złota to 999, 960, 750, 585, 333. Więcej na ten temat przeczytasz w naszej publikacji na blogu.

Na podstawie próby złota określana jest również wartość wyrobu. Tym samym próba 585 oznacza, że zawartość czystego złota w biżuterii wynosi 58,5%, a resztę stanowią inne kruszce, które mają nadać jej twardość. Należy pamiętać, że złoto w swojej czystej formie jest materiałem miękkim i plastycznym, dlatego też dodaje się do niego inne metale. Bardzo rzadko dochodzi do prób fałszowania próby złota, częściej możemy mieć do czynienia z sytuacją, kiedy to łańcuszek jest wykonany ze złota próby 333, a zapięcie już z wyższej próby, na przykład 585.

Do tak podstawowej weryfikacji wystarczające będzie szkło powiększające.

Próba magnesu

Do najpopularniejszych sposobów sprawdzania złota w domu należy próba magnesu. Test magnesem polega na przyłożeniu go do złota. W ten sposób można się dowiedzieć, czy mamy do czynienia ze złotem czy podróbką, ponieważ złoto nie wykazuje żadnych właściwości magnetycznych i nie powinno nawet drgnąć.

Warto wiedzieć, że złoto i srebro są diamagnetykami, co oznacza, że nie reagują na magnes. Nawet jeśli biżuteria połączy się z magnesem, niekoniecznie jest to podróbka. Niemniej jednak w przypadku złotych monet wykonanych ze szczerego, 24-karatowego złota, możemy mieć pewność, że nie połączą się one z magnesem. Natomiast biżuteria taka jak pierścionki zaręczynowe, naszyjniki czy kolczyki wykonana jest ze stopu złota z innymi metalami, jednakże metale wykorzystywane w tych stopach też są diamagnetykami.

Wykonując próbę magnesu, warto być ostrożnym, zwłaszcza sprawdzając biżuterię wykonaną ze srebra, gdyż przykładowo srebrne kolczyki, reagujące na magnes, niekoniecznie mogą być bez wartości. Może się okazać, że zostały zrobione z platyny, czyli z droższego kruszcu niż srebro. Wynika to z faktu, że platyna jest paramagnetykiem, czyli reaguje na działanie magnesu.   

Próba magnesu nie jest do końca miarodajnym sposobem i warto przed wyrzuceniem biżuterii do kosza przeprowadzić też inne testy na sprawdzenie autentyczności złota.

Test rezonansowy

Jest to sposób na rozpoznanie złota w przypadku złotych monet. Za pomocą aplikacji dedykowanej na telefon można ocenić jakość i czystość dźwięków, które wydają uderzające o siebie monety. Jest to popularny test na sprawdzenie, czy są one prawdziwe. Ta metoda zadziała przede wszystkim w przypadku monet z domieszką miedzi o wadze jednej uncji, takich jak Krugerrand. 

Weryfikacja złotych monet i sztabek

Krugerrand 1 oz

Gdybyśmy mieli sugerować się światową kinematografią, sprawdzilibyśmy wyrób zębami, jednak – dla dobra jamy ustnej i naszego produktu – odradzamy ten sposób. Są inne drogi prostej weryfikacji złotych monet i sztabek.

Każda moneta posiada określone cechy, które są ogólnodostępne na stronach producentów. Należą do nich średnica, waga oraz grubość wyrobu. Waga monety, którą podaje producent to minimum, zatem jeśli jednouncjowy Krugerrand waży kilka setnych grama więcej niż wzorcowe 33,93 g, to jest to wskazanie prawidłowe. Średnica i grubość są zaś parametrami maksymalnymi, zatem jeśli różnią się o 1-2%, to również jest to wskazanie prawidłowe.

Jeśli mamy do czynienia z tak zwaną podróbką, prawdopodobnie dostrzeżemy to już przy tak podstawowej weryfikacji, bowiem złoto ma określoną gęstość (19,3 g/cm³), co sprawia, że zastąpienie go innym metalem spowoduje, że nieautentyczna „moneta” będzie dużo lżejsza bądź grubsza niż prawdziwy produkt.

Pierwiastkiem, który ma podobną gęstość do złota jest wolfram, jednak po uderzeniu np. długopisem wyda on głuchy odgłos, w przeciwieństwie do dźwięku szlachetnego kruszcu, którego nie da się pomylić z czymkolwiek innym.

Nieco inaczej wygląda kwestia sztabek, bowiem te sprzedawane są w opakowaniach, których nie należy otwierać. W przypadku sztabek bitych, numer i logo producenta powinny być idealnie naniesione, a jej krawędzie ostre. Nawet w przypadku sztabek w certicardach można wykonać przybliżone pomiary ich wysokości i szerokości, a także wagi i grubości. Wzorcowe wymiary można znaleźć na stronach producentów. Warto także dokładnie obejrzeć opakowanie – sprawdzić, gdzie umieszczony jest numer sztabki, logo producenta, zweryfikować czcionkę i umiejscowienie poszczególnych elementów certicardu. Fałszerze często pomijają takie szczegóły.

Linijka Fischa

Jednym z popularnych sposobów prostej weryfikacji monet jest użycie linijki Fischa. Dzięki temu prostemu narzędziu sprawdzimy wagę, średnicę oraz grubość produktu. Jeśli nie mamy do dyspozycji linijki Fischa, te same parametry sprawdzimy również za pomocą wagi elektronicznej oraz suwmiarki.

Dokładnie obejrzyj produkt

To najprostsza i bardzo skuteczna metoda sprawdzenia, czy mamy do czynienia ze złotem. W przypadku monet i sztabek dostrzeżemy ewidentne niedociągnięcia i różnice w literach czy stemplu, a w przypadku biżuterii będą to przebarwienia. Jeśli mamy do czynienia z biżuterią z mosiądzu, zauważymy na niej patynę. Nie ma o niej mowy w przypadku wyrobu ze złota.

Przebarwienia występujące na biżuterii

Złota biżuteria przechowywana w tradycyjny sposób nie powinna stracić swojego charakterystycznego żółtego koloru. Natomiast jeśli na biżuterii występują przebarwienia, wierzchnia warstwa się ściera, oznacza to, że biżuteria nie jest ze złota, tylko jest pozłacana. Ścieranie się warstwy wierzchniej jest również oznaką, że metal znajdujący się pod nią zaczyna reagować z wodą, powietrzem, zabrudzeniami i przez to zmienia swoje pierwotne właściwości.

Próba Archimedesa

Jedną z najbardziej pewnych metod sprawdzania autentyczności złota, jest obliczenie jego gęstości  domowym sposobem. Metoda ta jest nieco skomplikowana, jednak bardziej miarodajna. Gęstość złota wynosi 19,3 g/cm³, ołowiu 11,34 g/cm³, natomiast srebra 10,49 g/cm³.

Przygotujmy szklankę z woda, wagę i kalkulator. Na początku ważymy nasz wyrób. Następnie na wadze umieszczamy naczynie z wodą, tarujemy ją i wkładamy biżuterię do naczynia. Waga pokaże ilość wypartej wody. Na koniec dzielimy masę biżuterii przez masę wypartej wody i poznajemy gęstość wyrobu. Jeśli przedmiot jest wykonany ze złota, to wynik wyniesie ok. 19,3 g/cm³, jeśli zaś ze srebra, będzie to 10,49 g/cm³, bo tyle właśnie wynosi gęstość tych metali. 

 

Na co uważać przy weryfikacji złota

Podmioty, które na co dzień nie mają do czynienia z obrotem metalami szlachetnymi, mogą stosować metody weryfikacji, które prowadzą do trwałego uszkodzenia złota. Nie gódźmy się na rozpakowywanie i wiercenie czy przecinanie sztabek, a tym bardziej na stosowanie cieczy probierczej na monecie w stanie menniczym. Profesjonalista bez problemu sprawdzi złoto bez niszczenia go.

Jak nie dać się oszukać na złocie

Aby nie dać się oszukać i nie kupić wyrobów z tombaku zamiast ze złota, bez wątpienia kluczowa  jest znajomość cen metali i kamieni szlachetnych. Warto mieć na uwadze, że wykonanie biżuterii ze złota jest w gruncie rzeczy procesem skomplikowanym, a ostateczna cena wyrobu znacznie przewyższa rynkową cenę kruszcu. W branży jubilerskiej nie zdarzają się okazje cenowe, poza tym na różnych portalach internetowych można sprawdzić cenę popularnych metali i kamieni szlachetnych. Sytuacja wygląda podobnie z wyrobami ze złota takimi jak monety bulionowe czy sztabki złota.  Nie wierzmy w rozmaite okazje cenowe i starajmy się unikać długiego, czasem kilkutygodniowego, oczekiwania na odroczoną dostawę monet bądź sztabek. Dobrym rozwiązaniem jest zakup złotej biżuterii u renomowanego jubilera, jak również zakup złotych monet i sztabek od lokalnego dostawcy, który cieszy się renomą rzetelnego sprzedawcy.

Unikajmy portali aukcyjnych, które nie weryfikują użytkowników, a tym bardziej zakupów gotówkowych od nieznajomych. Jeśli cena monety lub sztabki jest niższa niż kurs danego kruszcu na giełdzie, możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z falsyfikatem. Na rynku złota inwestycyjnego nie ma okazji.

W artykule przedstawiliśmy kilka sposobów jak sprawdzić domowymi sposobami czy złoto jest prawdziwe, jednak w celu uzyskania stuprocentowej pewności najlepiej udać się do najbliższego jubilera bądź punktu skupu metali szlachetnych. Specjalista z wykorzystaniem dedykowanych narzędzi może określić, czy dana biżuteria jest wykonana ze złota, a także określić jego próbę. Ponadto jubiler bądź dostawca metali określi wartość wyrobu w oparciu o aktualne ceny giełdowe.

Więcej wpisów

Wysyłamy darmowego kuriera po odbiór złota i srebra z całej Polski. Wypełnij formularz i zamów wizytę kuriera.

Comments are closed.

x
x