Ile dostaniesz za złotą obrączkę, bransoletkę lub kolczyki? Gdzie korzystnie sprzedać złotą biżuterię?

Większość Polaków, którzy chcą sprzedać złotą biżuterię, decyduje się na skorzystanie z usług licznych lombardów. Jednak nie jest to dobry wybór, gdyż lombardy liczą sobie dużą marżę i często oszukują Klientów, chcąc jak najwięcej zarobić. Stąd też wydawać się może, że sprzedaż złota nie jest korzystna, a jest wręcz odwrotnie. Na rynku powstaje coraz więcej skupów złomu inaczej złota, a w związku z rosnącą konkurencją można uzyskać dobre ceny za złotą biżuterię. Nie mniej jednak należy uważać i spośród firm na rynku, wybrać dobry i rzetelny skup metali.

Przede wszystkim cena za złotą obrączkę, bransoletkę lub kolczyki zależy od wagi i próby złota, z którego biżuteria została wykonana. Obecnie cena za gram złota wynosi około 150 złotych, wiadomo nie jest to cena stała, na rynku mamy do czynienia ze spadkiem, jaki i ze wzrostem ceny złota. Cena za biżuterię zależy też od dodatkowych elementów, przykładowo można otrzymać więcej za kolczyki z brylantami, niż za zwykłe złote kolczyki.

Do złotej biżuterii z brylantami powinien być dołączony certyfikat autentyczności wyrobu, przykładowo, jeśli na certyfikacie jest napisane „pierścionek 2,2 grama Au 585 z brylantem Si/H 0,20ct, o wartości 1000 zł”, to znaczy, że jest to wartość odtworzeniowa, czyli kwota, którą otrzymuje się w razie kradzieży pierścionka oraz jest to cena, jaką trzeba zapłacić za taki sam, ale nowy pierścionek.

Pamiętajcie, że kwota na certyfikacie, nie jest to kwota, za jaką pierścionek zostanie sprzedany w lombardzie, czy skupie złota. Często zdarza się, że przychodzi Pan i mówi “mam tu pierścionek za 2500zł, dam 50 zł upustu”. Oczywiście, ku jemu zdziwieniu propozycja ta budzi uśmiech na twarzy sprzedawcy, ponieważ zaproponuje on 40% ceny, czyli tyle ile wynosi wartość surowców użytych do produkcji pierścionka. W lombardzie z dużym prawdopodobieństwem pierścionek zostanie rozłożony na części, czyli złom pójdzie na złom, a kamień do jubilera, albo pierścionek zostanie odnowiony i wystawiony za około 70% kwoty z wyceny na certyfikacie.

Jeśli nie wiesz, ile waży Twoja biżuteria i nie posiadasz certyfikatu to przed sprzedażą wyrobów ze złota, warto udać się do rzeczoznawcy, w tym wypadku polecany jest niesieciowy jubiler i poprosić o wycenę biżuterii.

 

Gdzie korzystnie sprzedać biżuterię?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest dobrym rozwiązaniem sprzedaż biżuterii w lombardzie, gdyż cena zaproponowana w lombardzie będzie o wiele niższa niż cena rynkowa złotej biżuterii. Niska cena w lombardzie wynika z dwóch powodów, po pierwsze lombardy zarabiają na pożyczaniu pieniędzy osobom, które nie dostaną pożyczki w banku. W związku z tym lombard musi liczyć się z tym, że dana osoba może tej pożyczki nie spłacić. Po drugie lombard musi brać pod uwagę sytuację, że powierzone złoto możliwe będzie zmuszony sprzedać.

W takim razie gdzie sprzedać obrączkę, bransoletkę, kolczyki? Od kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej skupów metali szlachetnych i to właśnie tam najlepiej wybrać się w celu sprzedaży wyrobów ze złota. Punkty te prowadzone są przez jubilerów oraz dilerów metali szlachetnych. Na korzyść skupów metali przemawia fakt, że wypłacają gotówkę od razu i są w stanie skupić złoto w różnej postaci.

W większych miastach prowadzone są stacjonarne skupy metali szlachetnych, nie mniej jednak takie firmy działają również przez Internet. Zalecany jest wybór skupu metali, który posiada swoją siedzibę, ale również prowadzi sprzedaż internetową. Jest to o tyle wygodne, gdyż osoby, które nie chcą powierzyć biżuterii kurierowi z nieznanej firmy, mogą przeprowadzić taką transakcję w siedzibie firmy.

Warto mieć na uwadze, że korzystając z internetowych usług firm, skupujących złoto można otrzymać więcej za gram złota w łańcuszku, z czego Polacy do końca mogą nie zdawać sobie sprawy. Jest to związane z niższymi kosztami prowadzenia firmy. Zdarza się również, że niektórzy obawiają się wysłać nieznanej firmie biżuterii do wyceny, lecz każdą firmę można sprawdzić pod względem rzetelności, przeglądając opinie o firmie w Internecie na Opineo lub innych tego typu portalach.

 

Ile kosztuje gram złota w łańcuszku?

Korzystając z usług wyspecjalizowanych firm, zajmujących się kruszcami inwestycyjnymi można na dzień dzisiejszy za gram złota w łańcuszku, otrzymać około 130 zł. Pamiętajcie, że na początek najlepiej dowiedzieć się, u złotnika jakiej wartości biżuterię posiadacie, w tym wypadku decydujące znaczenie ma waga złota oraz próba złota, z którego biżuteria została wykonana. Na stronach internetowych skupów metali dostępne są internetowe kalkulatory, za pomocą których można obliczyć ile, dana firma jest w stanie zaoferować za kolczyki, łańcuszek bądź innego rodzaju biżuterię. Ponadto często podane są ceny za gram złota, przykładowo za złom próby 916 skupy oferują wyższa kwota, niż za złom próby 585, z którego przeważnie robi się pierścionki zaręczynowe i obrączki.

Procedura sprzedaży w skupie metali wygląda następująco, należy zamówić kuriera po odbiór biżuterii do wyceny, bądź samodzielnie spakować przedmioty przeznaczone do sprzedaży. Ważne jest, aby biżuteria przeznaczona do sprzedaży miała usunięte kamienie i inne niemetaliczne elementy.

Więcej wpisów

Wysyłamy darmowego kuriera po odbiór złota i srebra z całej Polski. Wypełnij formularz i zamów wizytę kuriera.

Comments are closed.

x