Monety bulionowe w nietypowych kształtach. Część druga.

Kontynuując temat poprzedniego artykułu, poniżej przedstawiamy Państwu najciekawsze przykłady monet bulionowych w nietypowych, unikatowych kształtach. Walory pochodzą z mennic całego świata, ukazując wielki kunszt i innowacyjność ich twórców. 

 

1.SREBRNA MONETA PRZYJAŹŃ I BRATERSTWO TO NAJWIĘKSZE BOGACTWO

*moneta dostępna w ofercie Mennicy 79 Element pod linkiem:

https://79element.pl/produkt/79205-srebrna-moneta-przyjazn-i-braterstwo-to-najwieksze-bogactwo-10-zl-2023-nbp*

 

Srebrna monetaPrzyjaźń i Braterstwo to największe bogactwo” o nominale 10 zł i 10 hrywien (waluta Ukrainy) została wyemitowana w 2023 roku przez Narodowy Bank Polski oraz Narodowy Bank Ukrainy. Ta piękna moneta w kształcie serca składa się z dwóch połówek; każdy walor ma wagę jednej uncji trojańskiej (31,1 g) i wybity został z najwyższej próby srebra – 999,9.

Moneta sprzedawana jest w zestawie.

 

Awers

Połączone ze sobą rewersy przedstawiają dwie osoby, symbolizujące dwa narody, siedzące ze sobą przy stole, które dzielą się posiłkiem w postaci chleba i kielicha z napojem. Pod grafiką ukazano kwiat – symbol wiary i nadziei na lepsze jutro. Połączone płatki kwiatu i napis w dwóch językach, ukraińskim i polskim, który mówi „Przyjaźń i Braterstwo to największe bogactwo” łączą monetę w całość.

 

Rewers

Rewers monety przedstawia wstęgi w kolorach flag narodowych obu krajów, zdobione kolejno godłem Ukrainy i Polski. W dolnej części numizmatu znajdują się obrazy-grafiki, przedstawiające dwa oblicza obecnej sytuacji, panującej w obu państwach – wojnę i niezłomność walczących obywateli Ukrainy oraz wsparcie i niesłabnącą pomoc wschodnim sąsiadom, prezentowaną przez Polskę.

 

2. SREBRNA MONETA  „IMPACT MOMENTS” 

Wyemitowana przez Niue w ramach serii „Impact Moments” (Moment Uderzenia), srebrna moneta o wadze 2 uncji została zaprojektowana w wyjątkowym kształcie, który przedstawia dramatyczną scenę uderzenia meteorytu w Ziemię. Dzięki wybiciu High Relief, częściowej koloryzacji i postarzanemu wykończeniu, scena uderzenia meteorytu w Ziemię naprawdę ożywa. Monetę wyprodukowano w limitowanym nakładzie jedynie 777 sztuk.

Awers

Część monety ma wyżłobienie, reprezentujące meteoryt zmierzający w kierunku powierzchni Ziemi. Projekt jest naprawdę zachwycający – na pierwszym planie widzimy triceratopsa, dinozaura żyjącego 65 mln lat temu. Faktura pancerza zwierzęcia została oddana z największymi szczegółami, tak jak jego oczy i „rogi”. W tle ukazano wulkan w trakcie erupcji i niebo usiane gwiazdami – te szczegóły są koloryzowane. 

 

Rewers

Druga strona monety przedstawia wyjałowioną ziemię po fatalnym uderzeniu meteorytu i szkielet triceratopsa oraz wyżłobiony, wspaniale realistyczny portret królowej Elżbiety II. Grafikę uzupełniają informacje o nominale, roku produkcji i kraju emitenta.

 

3. ZŁOTA MONETA W KSZTAŁCIE FUTBOLU AMERYKAŃSKIEGO

Wyemitowana przez Palau złota moneta o nominale 1 dolara jest częścią serii „Special Shapes” i przedstawia piłkę używaną do rozgrywek futbolu amerykańskiego o charakterystycznym, wydłużonym kształcie i szwach na łączeniu. Moneta wybita z 5 gramów złota próby .999 przez prywatną mennicę w Niemczech, Mayer Mint została wykonana przy użyciu technologii Big Gold Minting© (BGM) firmy Coin Invest Trust (CIT), która umożliwia wybijanie nawet niewielkich ilości metali szlachetnych w skomplikowane, imponujące kształty. Na gładkim rewersie, w centrum projektu umieszczono herb Palau, który przedstawia zatopioną skrzynię skarbów, syrenę i króla Neptuna. Nad herbem widać nominał monety. Nietypowa moneta nie jest datowana, a jej emisja ograniczona jest do 15 000 sztuk.

 

4. SREBRNA MONETA  „KOŚCI DO GRY” 

 

W tradycyjnym chińskim kalendarzu Rok Tygrysa jest trzecim z cyklu dwunastu lat, nazwanych zgodnie ze antycznym systemem znaków zodiaku. Starożytna legenda wyjaśnia kolejność zwierząt w cyklu za pomocą wyścigu, w którym wzięły one udział. Tygrys, król dżungli, był przekonany, że jego szybkość i wigor zwyciężą, ale kiedy przekroczył rzekę, która oznaczała linię mety wyścigu, czekała go niespodzianka: Szczur zajął pierwsze miejsce dzięki swojej przebiegłości, a Wół zajął drugie miejsce dzięki swojej niezłomności. Tygrys został zmuszony do zadowolenia się trzecim miejscem. Zgodnie z tradycyjną chińską astrologią, osoby urodzone w danym roku mają również cechy tytułowego zwierzęcia zodiaku. W przypadku Roku Tygrysa powiązane cechy osobowości to wigor i ambicja, odwaga i śmiałość, hojność i entuzjazm. Tygrysy są pewne siebie, pełne pasji w relacjach międzyludzkich i zaangażowane w sprawiedliwość i pracę na rzecz większego dobra.

 

Wyemitowany przez Fidżi 2-częściowy zestaw zawiera dwie „monety” – srebrne kostki do gry, o wadze 1 oz, ozdobione wizerunkiem Tygrysa. Ten niezwykły przedmiot kolekcjonerski wyróżnia się swoją funkcjonalnością – obie kości mogą być używane w każdej grze opartej na kościach!

Na awersie monety-kości znajduje się herb Republiki Fidżi potwierdzający, że jest ona prawnym środkiem płatniczym. Towarzyszą mu napisy weryfikujące wartość nominalną (1 USD), rok emisji (2022), czystość i wagę. Pięć rewersów przedstawia liczby od dwóch do pięciu. Czwórka ma kolor czerwony, a szóstkę reprezentuje głowa Tygrysa. Moneta dostępna jest w nieograniczonym nakładzie.

 

Skup złota i srebra

Wyżej wymienione mennice i wiele innych organizacji numizmatycznych na całym świecie każdego dnia przesuwa granicę numizmatycznej doskonałości. Firmy te wymyślają nowe sposoby na zadziwienie numizmatyków i inwestorów swoimi projektami i umiejętnościami. Może masz w swojej kolekcji ciekawą monetę w nietypowym kształcie? Skontaktuj się z naszym punktem skupu złomu złota i srebra Zlotagotowka, a zaoferujemy Ci najlepsza cenę złota i srebra!

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x