Przy stale zmieniających się globalnych rynkach finansowych, złoto na przestrzeni stuleci utrzymało swój status bezpiecznego aktywa, zabezpieczającego majątek przed niepewnością gospodarczą i geopolityczną. W przeciwieństwie do niektórych innych klas aktywów, złoto od dawna służy jako magazyn wartości, zachowując swoją siłę nabywczą i siłę wymiany, niezależnie od trendów makroekonomicznych czy dewaluacji waluty. To sprawia, że inwestorzy często zwracają się ku złotu, gdy rosną niepokoje w światowej gospodarce, co obserwujemy od dłuższego czasu. W tej publikacji omówimy główne powody do lokowania pieniędzy w złoto i przyjrzymy się, czy obecnie – na początku roku 2024 – jest odpowiedni czas na alokację zasobów w królewski metal. 

 

Spis treści:

Główne powody inwestowania w złoto

Prognozy cen złota w 2024 roku

Czy 2024 rok to dobry czas na zakup złota?

Gdzie kupić złoto?

 

Główne powody inwestowania w złoto

Inwestowanie w złoto to nie tylko przemyślana decyzja finansowa, to również kwestia strategiczna. Jak wspomnieliśmy wyżej, złoto to lokata, która przetrwała próbę czasu, dostarczając wartości nie tylko jako cenny kruszec, ale także jako uniwersalny środek wymiany, oferując bezpieczeństwo, które jest nieocenione w czasach rosnącej niepewności. Oczywiście, jak w przypadku każdego aktywa, istnieje kilka powodów, by nie nabywać złota, jak np. brak dywidend i odsetek, które są zapewniane np. przez akcje i obligacje, niemniej fizyczne złoto stanowi jedną z najpewniejszych znanych form inwestycji. Idąc tym tropem, poniżej przedstawiamy kilka głównych powodów, dla których warto zdecydować się na inwestowanie w złoto:

 

  • Zabezpieczenie w czasach wyższej inflacji

Złoto jest popularną inwestycją w czasach wysokiej inflacji. Wynika to z faktu, że metal szlachetny jest postrzegany jako stosunkowo stabilny, bezpieczny składnik aktywów, gdy rosną koszty towarów i usług konsumpcyjnych, a spada siła nabywcza waluty. Od czasu osiągnięcia rekordowego poziomu w pandemii, w 2020 r. (2075 USD/oz), cena złota dwukrotnie podważyła ten poziom w 2022 r. oraz dwukrotnie w 2023 r., kiedy to inflacja była na 41-letnim maksimum lub blisko niego. Podobnie pod koniec lat 70. i na początku lat 80., kiedy inflacja niemal podwoiła się w ciągu trzech lat, cena złota dwukrotnie przebiła swój ówczesny rekord. Popyt na metal szlachetny w tych okresach dowodzi, że inflacja jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ceny złota

 

  • Zabezpieczenie w czasach niepewności gospodarczej lub niepokojów geopolitycznych

Globalna gospodarka doznała poważnego wstrząsu wraz z wybuchem pandemii Covid-19. Bezprecedensowe ilości dodruku pieniądza uchroniły rynki akcji przed krótkoterminowymi szkodami, kosztem gwałtownie rosnącej inflacji i rekordowego poziomu długu publicznego. Inwazja Rosji na Ukrainę wydawała się nie do pomyślenia w dzisiejszych czasach, ale przypomniała światu, że wojna nadal stanowi potencjalne zagrożenie, a niepokoje polityczne spotęgowała końcówka roku 2023 i wybuch konfliktu między Izraelem a Hamasem. Sytuacje te miały pozytywny wpływ na cenę złota – w I kwartale 2022 r., kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, cena złota wzrosła o 6%. W IV kwartale 2023 r., po wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem, cena złota wzrosła o 7,5% w pierwszym miesiącu po konflikcie. Niepewna przyszłość to słodko-gorzka wiadomość dla prognozowanych cen złota – oczekuje się, że jego notowania będą rosnąć do rekordowych poziomów.

 

  • Gdy szukasz bezpiecznej, płynnej inwestycji

Gdy rozważa się aktywa przechowywania wartości, złoto inwestycyjne konsekwentnie znajduje się na podium każdej listy, bowiem służy przede wszystkim jednemu celowi – ochrony kapitału inwestora, skutecznie pozwalając zachować wartość zgromadzonych oszczędności w czasie. Dodatkowym atutem jest jego wysoka płynność – fizyczne złoto może być szybko wymienione w skupie złota na gotówkę, co czyni je elastyczną inwestycją, odpowiednią w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i dopasowaną do naszych potrzeb.  Sposobów na dodanie króla metali szlachetnych do swojego portfela nie brakuje – inwestować w złoto możesz poprzez zakup fizycznych sztabek i monet bulionowych, instrumentów pochodnych, funduszy ETF i funduszy inwestujących w metale oraz akcje spółek wydobywczych. Każdą z tych opcji zawsze możesz szybko i łatwo przekształcić w gotówkę. 

 

  • Gdy chcesz zdywersyfikować swój portfel

Złoto, podobnie jak inne metale szlachetne i ogólnie towary, służy również jako świetny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Cel dywersyfikacji jest prosty: posiadanie różnych klas aktywów może pomóc zmniejszyć ogólne straty poniesione przez jedno lub kilka aktywów, minimalizując w ten sposób ekspozycję na ryzyko. Włączając złoto do dobrze zdywersyfikowanego portfela, nie tylko zyskujesz ekspozycję na metale szlachetne, ale także dodajesz klasę aktywów, która może nie tylko dobrze radzić sobie w środowiskach o wysokiej inflacji i wysokich stopach procentowych (i zachować swoją wartość w dłuższej perspektywie), ale może również osiągać lepsze wyniki podczas spadków na rynku, gdy akcje, fundusze ETF i fundusze inwestycyjne mogą ucierpieć. Według analityków ze Światowej Rady Złota, udział kruszcu w portfelu każdego inwestora powinien wynosić pomiędzy 5 a 20%.

 

Prognozy cen złota w 2024 roku

Kurs złota odnotował prawie 14% roczny wzrost w 2023 r., który był najlepszym rokiem od 2020 r., z ceną około 2 060 USD za uncję. Na dobry wynik metalu miał wpływ kryzys bankowy w USA, polityka pieniężna Fedu, duża niepewność gospodarcza i geopolityczna związana z wojną na Bliskim Wschodzie oraz ogromne zakupy złota dokonywane przez banki centralne (tylko ubiegłym roku ilość zakupionego przez banki centralne kruszcu wzrosła o ponad 150%, co było najwyższym wynikiem w historii!).

Bardzo dobre wyniki złota (dla porównania srebro zyskało tylko 0,1%, platyna staniała o ponad 9%, a pallad aż o 33,5% w 2023 r.) potęgują nastroje inwestorów, którzy spodziewają się rekordowo wysokich cen kruszcu również w roku 2024, kiedy to oczekuje się, że gołębia zmiana stóp procentowych w USA, utrzymujące się ryzyko geopolityczne, niepewność związana z wyborami w głównych gospodarkach oraz z rosnący popyt na złoto w regionie Azji (Chiny, obok Indii, są jednym z największych konsumentów złota na świecie) tylko zwiększą atrakcyjność „bezpiecznego aktywa”. Jak przewidują eksperci z banku JP Morgan, po spodziewanych obniżkach stóp procentowych przez Fed, notowania kruszcu osiągną „przełomowy wzrost” i kurs złota osiągnie szczyt na poziomie 2300 USD. Analitycy z banku UBS prognozują natomiast rekordową cenę na poziomie 2150 USD do końca 2024 roku, jeśli do tych obniżek dojdzie.

 

Czy 2024 rok to dobry czas na zakup złota?

Nikt nie może w pełni przewidzieć, co przyniesie rok 2024. Istnieją jednak nieuniknione konsekwencje polityki pieniężnej prowadzonej w ciągu ostatnich lat – utrzymująca się inflacja, powolny wzrost gospodarczy, niższe stopy procentowe i rosnące napięcia geopolityczne w kilku kluczowych krajach sugerują dalszą długoterminową siłę i wzrosty globalnej ceny złota. Biorąc pod uwagę, że zarówno konsumenci, jak i banki centralne w wielu najpotężniejszych gospodarkach świata kupują niezrównane ilości tego metalu szlachetnego, czy kiedykolwiek był lepszy czas na zakup złota?

 

Gdzie kupić złoto?

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących złota jest autentyczność posiadanego kruszcu. W przypadku odsprzedaży złotych monet czy sztabek, skup złota zapłaci nam tylko za oryginalny produkt. Gdy więc nabywasz złoto inwestycyjne, fundamentalną kwestią są zakupy u sprawdzonych dilerów, którzy swoją renomą na rynku poręczają za jakość oferowanych produktów. Przy wyborze dilera kieruj się transparentnością transakcji i opinią klientów, którzy skorzystali z usług dostawcy. Unikaj natomiast ofert promocyjnych na portalach aukcyjnych lub ogłoszeniowych, kuszących niską ceną. Wielu naciągaczy wystawia oferty, posługując się kradzionymi lub sfałszowanymi zdjęciami złota, licząc na naiwność niedoświadczonego nabywcy. 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x