Największe i najstarsze mennice na świecie

Na świecie działa 70 mennic państwowych oraz 40 mennic prywatnych, które produkują prawie 800 różnych nominałów monet. Są one rozrzucone po całym globie, od Ameryki Północnej po Europę. Każda mennica metali szlachetnych oferuje unikalną gamę złota i srebra. W branży metali szlachetnych zaufanie jest najważniejsze. Dlatego też, jeśli posiadasz złoto lub srebro, jest duża szansa, że pochodzi ono z jednej lub z kilku uznanych i renomowanych mennic na świecie.

MENNICE PAŃSTWOWE

Mennice państwowe nazywane są również mennicami rządowymi lub narodowymi. Produkują one prawny środek płatniczy w danym kraju.

Mennice państwowe przestrzegają surowych standardów, które gwarantują wagę, czystość i wartość nominalną produkowanych przez nie kruszców. Ze względu na tę gwarancję, produkty kruszcowe z suwerennych mennic cieszą się światową reputacją jako źródło wysokiej jakości inwestycji w metale szlachetne.

MENNICE PRYWATNE

Prywatne mennice nie produkują kruszcu jako prawnego środka płatniczego. Wytwarzają produkty z własnym logo oraz informacją o czystości i zawartości metalu. Mennice te wyróżniają się tym, że często zatrudniają artystów i innowatorów do projektowania wyglądu sztabek i monet, bądź realizują własne projekty wzornicze. Mennice prywatne są odpowiedzialne za produkcję większości światowych złotych sztabek i monet. Ich lokacja skoncentrowana jest głównie w krajach rozwiniętych, gdzie mają łatwy dostęp do kopalni metali szlachetnych, dobrą infrastrukturę i silne rynki zbytu dla produktów z kruszcu.

POPULARNE MENNICE PAŃSTWOWE

 1. MENNICA STANÓW ZJEDNOCZONYCH
  Od ponad 220 lat srebrne i złote monety są produkowane przez Mennicę Amerykańską. Są to monety obiegowe i numizmaty, z kilkoma monetami mieszczącymi się w obu tych grupach. Założona w 1792 roku Mennica Stanów Zjednoczonych ma swoje siedziby w Filadelfii, Denver, West Point i San Francisco.
  Mennica ta tworzy monety takie jak Złoty Bawół i Złoty Orzeł. American Buffalo i American Eagle są wykonane ze stopu srebra i platyny.
 1. KRÓLEWSKA MENNICA KANADYJSKA
  Kolejną znaną mennicą jest Royal Canadian Mint, która została założona w 1908 roku w Ottawie, w Kanadzie. Mennica rządowa produkuje rocznie ponad miliard monet z metali szlachetnych wysokiej jakości. W 2007 roku mennica stworzyła największą na świecie monetę, ważącą 100 kg. Miała ona wartość prawnego środka płatniczego w wysokości 1 miliona dolarów i wykonana została z czystego złota (99,999%). Innymi znanymi monetami bulionowymi są Złoty Liść Klonowy, który został wybity po raz pierwszy w 1979 roku, oraz Srebrny Liść Klonowy.
 1. AUSTRIAN MINT
  Dzięki ponad 800-letniemu doświadczeniu w produkcji monet, wiedeńska Mennica Austriacka (Münze Österreich) stała się znana na całym świecie z tworzenia monet z metali szlachetnych i złota. Dziś mennica produkuje szeroką gamę znanych na całym świecie monet bulionowych, w tym produkowaną od 1989 roku złotą monetę „Austrian Gold Philharmoniker” – Filharmonicy Wiedeńscy.
 1. BRYTYJSKA MENNICA KRÓLEWSKA
  Od A.D. 886, Brytyjska Mennica Królewska produkuje monety dla Wielkiej Brytanii i jest 10. najstarszą mennicą w historii. Oprócz monet obiegowych dla całej Wielkiej Brytanii, Mennica Brytyjska wybija również wiele pamiątkowych przedmiotów. Mennica ta posiada wiele znanych produktów bulionowych, takich jak złota moneta Britannia. Monety te zostały wprowadzone w 1987 roku i stały się dużym graczem na rynku monet dla inwestorów i kolekcjonerów. Od 1990 roku, moneta jest stopiona z srebrem, w przeciwieństwie do wcześniejszych, kiedy to była stopiona z miedzią.
 1. MENNICA PERTH
  Mennica w Perth jest najstarszą działającą mennicą w Australii, która została założona 20 czerwca 1899 roku przez Królewską Mennicę Wielkiej Brytanii. Mennica pozostawała do 1970 roku pod kontrolą brytyjską. Obecnie właścicielem mennicy jest Gold Corporation, a kontrolę nad nią sprawuje Rząd Australii Zachodniej. Niektóre popularne sztabki i monety z tej mennicy to Złota Seria Monet Księżycowych i Złota Seria Monet Kangur.
 1. MENNICA PARYSKA, MONNAIE DE PARIS
  Monnaie de Paris (Mennica Paryska) lub, administracyjnie rzecz ujmując, „Dyrekcja Monet i Medali”, jest agencją władz francuskich. Została założona w roku 864 i jest ósmą pod względem wieku firmą na świecie. Jej zadaniem jest emitowanie monet będących prawnym środkiem płatniczym, produkcja medali i innych odznaczeń oraz srebrnych i złotych monet bulionowych.

sztabka srebraPOPULARNE MENNICE PRYWATNE

 1. PAMP SUISSE
  PAMP Suisse jest jedną z najbardziej zaawansowanych mennic metali szlachetnych na świecie, wyposażoną w najnowsze ulepszenia technologiczne. Ta prywatna mennica jest otwarta od 1977 roku i znajduje się w Ticino, w Szwajcarii.
 1. HIGHLAND MINT
  Highland Mint jest znana z bicia kart sportowych i produkuje wiele srebrnych produktów z kruszcu, w tym monet i popularną replikę Morgan Silver Dollar.
 1. SUNSHINE MINTING
  Sunshine Minting działa od 1979 roku i jest prywatną mennicą z pełnym zakresem usług, posiadającą zakłady operacyjne w Szanghaju, Las Vegas i Coeur d Alene.
 1. FRANKLIN MINT
  Franklin Mint działa od 1964 roku i oferuje szeroki wybór monet i innych przedmiotów kolekcjonerskich. Ta prywatna mennica ma swoją siedzibę w Nowym Jorku.

sztabki złotaSkup złota i srebra – gdzie sprzedać najkorzystniej?

Jeśli jesteś w posiadaniu złota inwestycyjnego, srebra bądź innych metali szlachetnych, i zastanawiasz się, gdzie możesz sprzedać je z zyskiem, najrozsądniej jest wybrać firmy, specjalizujące się w handlu złotem, oferujące swoje usługi w stacjonarnych biurach firmy jak i drogą online.  Serwisy takie jak https://www.zlotagotowka.pl/ dzięki niskim kosztom i unikaniu pośredników, mogą zaoferować Ci najwyższą cenę za sprzedawane złoto, a kalkulator aktualnych cen złota znajdziesz na stronie głównej firmy.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x