Niezwykłe złote znaleziska warte fortunę! Część 2

1. Samorodek złota o wadze 1,35 funta.

Gdzie został znaleziony: Na spacerze.

 

W 2019 roku mężczyzna (który chciał pozostać anonimowy) zabrał swojego psa, Lucky (z ang. Szczęściarz) na spacer w okolicach Melbourne w Australii. Mężczyźnie towarzyszyły również jego dwie córki. Podczas przechadzki jedna z córek kopnęła, jak sądziła, wystający z ziemi kamień. Przy bliższej autopsji okazało się, że kamień świeci się na żółto. „Tato, czy to złoto? – zapytała”. Mężczyzna odpowiedział, że jest takie prawdopodobieństwo. W drodze powrotnej,  nie mogąc znaleźć jubilera, przynieśli grudę wielkości pięści do delikatesów, aby zważyć znalezisko. Okazało się, że przekraczał wagę 20 uncji (uncja to 31,1 gramów). Bryłę złota poddano analizie, która potwierdziła autentyczność kruszcu. „Przechodziliśmy akurat rodzinnie trudne finansowo czasy”, powiedział w wywiadzie mężczyzna, „więc to nie mógł być lepszy czas na odkrycie”. Bryła została sprzedana za prawie 30 000 USD (trzeba pamiętać, że średnie ceny złota w 2019 roku kształtowały się w granicach 1250 – 1350 USD za uncję trojańską kruszcu).

 

2. Znalezisko: 3500 sztuk złota, srebra i klejnotów.

Gdzie znaleziono: Pole w Anglii.

W lipcu 2009 roku Terry Herbert, Brytyjczyk mieszkający w pobliżu wsi Hammerwich, w hrabstwie Staffordshire w Anglii był bezrobotny. Miał więc mnóstwo czasu, aby realizować swoje hobby, jakim jest poszukiwanie zakopanych metali. Używał do tego wykrywacza z drugiej ręki, który kupił na wyprzedaży garażowej za około 2 funty. Zapytał znajomego farmera, Freda Johnsona, czy mógłby przeszukać jego świeżo zaorane pole w poszukiwaniu metalowych przedmiotów. Johnson zgodził się pod warunkiem, że Herbert poszuka klucza, który, jak sądził, zgubił gdzieś tego dnia na polu. Herbert nigdy nie znalazł klucza Johnsona, ale po przejściu około 80 metrów w głąb pola dostał sygnał i zaczął kopać. Musiał wykopać dół głębokości około pół metra, zanim znalazł pierwszy przedmiot: złotą szpilkę. Nie przestawał i po pięciu dniach kopania znalazł 244 złote przedmioty, w większości związane z wojskiem. On i Johnson zgłosili znalezisko rządowi, który uzyskał zgodę Johnsona na dalsze wykopaliska na tym terenie. Do czasu zakończenia wykopalisk, z pola wydobyto ponad 3500 złotych, srebrnych i ozdobnych przedmiotów pochodzących z VI i VII wieku. Do dziś skarb z Staffordshire pozostaje największą kolekcją anglosaskich przedmiotów ze złota i srebra, jaką kiedykolwiek odkryto. Wartość znaleziska została wyceniona przez rząd brytyjski na 3.3 mln funtów, czyli około 18 milionów złotych! Prawo brytyjskie daje muzeom prawo do nabywania znalezionych skarbów, ale tylko wtedy, gdy wypłacą one znalazcom nagrodę pieniężną równą oszacowanej wartości skarbu. Kiedy dwa muzea połączyły swoje zasoby, aby kupić skarb z Staffordshire, Herbert i Johnson odeszli z niemal 9 milionami złotych na głowę!

 

3. Znalezisko: Metalowa skrzynka pełna klejnotów

Gdzie znaleziono: Alpy

(Choć ten skarb nie jest stricte „złoty”, to jednak wartość i splendor kamieni szlachetnych budzi nasz ogromny entuzjazm i dlatego włączamy znalezisko do tego artykułu.) 

 

Skarb został znaleziony w 2013 roku przez alpinistę, gdy ten wspinał się na lodowiec Des Bossons na Mont Blanc w Alpach Francuskich i zauważył coś błyszczącego, co wystawało z lodu i śniegu. Zaintrygowany odkręcił metalowe wieczko pudełka i znalazł w środku torbę zawierającą około 100 kamieni szlachetnych, które były zakopane w lodzie przez ponad pół wieku. Kamienie, wśród których były rubiny, szmaragdy i szafiry, zostały wycenione na około 340 000 dolarów. Uczciwy wspinacz zwrócił kamienie policji, jak to jest prawnie wymagane. Torba z klejnotami, oznaczona „Made in India”, była prawdopodobnie artefaktem z katastrofy samolotu Air India z 24 stycznia 1966 roku, w której zginęli wszyscy pasażerowie na pokładzie.

Skarb po niemal dekadzie od znalezienia został podzielony pomiędzy wspinacza i właściciela terenu, którym w tym przypadku okazały się lokalne władze.

 

Skup złota i srebra

Złoty pierścionek, złoty wisiorek czy stary złoty zegarek – wszystkie te przedmioty mają wartość. W skupie złomu złota i srebra Zlotagotowka wycenimy Twoją biżuterię, oferując najwyższe na rynku ceny za złoto i srebro.

 

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x