Wrak statku odnaleziony po wiekach. W środku klejnoty warte bajeczną fortunę!

Skarb składający się ze złotych monet, kamieni szlachetnych i klejnotów został niedawno odkryty w 366-letnim hiszpańskim wraku statku.

Nuestra Señora de las Maravillas

Znany jako Nuestra Señora de las Maravillas („Nasza Pani od cudów” w języku hiszpańskim), 891-tonowy galeon podróżował między Hiszpanią a Kolumbią w 1656 roku, aby odebrać ładunek srebra, kiedy błąd nawigacyjny spowodował zderzenie z innym statkiem hiszpańskiej floty. Wypadek skierował statek na mieliznę, gdzie rozbił się ostatecznie i osiadł na rafie koralowej. Szacuje się, że 600 z 650 osób na pokładzie zginęło w katastrofie – większość z nich zmarła w wyniku wychłodzenia organizmu bądź została pożarta przez rekiny. Ponad trzy wieki później szczątki wraku rozciągają się na przestrzeni 13 km dna oceanu. W celu zachowania tego, co pozostało ze statku i jego cennego ładunku, międzynarodowy zespół konserwatorów i archeologów podwodnych pracuje nad odzyskaniem pozostałych przedmiotów z wraku, który leży na Oceanie Atlantyckim około 70 kilometrów od wybrzeża Bahamów.

Ekspedycje i odkrycia

Ponieważ wielu historyków uważa Maravillas za „jeden z wielkich hiszpańskich galeonów obfitujących w skarby”, wrak statku stał się celem dla szabrowników niemal od chwili zatonięcia. Zdecydowana większość skarbu (około 3,5 miliona przedmiotów) została splądrowana między 1656 rokiem, a wczesnymi latami 90-tymi XX wieku, według Bahama Maritime Museum. Aby pomóc chronić pozostałe artefakty, Allen Exploration (organizacja specjalizująca się w odnajdywaniu historycznych wraków statków) nawiązała współpracę z rządem Bahamów w celu odzyskania tego, co pozostało ze statku i jego ładunku. Organizacja posługuje się najnowszym sprzętem w dziedzinie eksploracji dna morskiego, takim jak magnetometry o wysokiej rozdzielczości, ulepszony GPS i wykrywanie metali, umożliwiające współczesnym poszukiwaczom i naukowcom wydobyć na powierzchnię bogactwa przekraczające wszelkie wyobrażenia.

„Maravillas jest ikoniczną częścią morskiej historii Bahamów” – powiedział w oświadczeniu Carl Allen, założyciel Allen Exploration. „Wrak galeonu miał trudną historię: był plądrowany przez hiszpańskie, angielskie, francuskie, holenderskie, bahamskie i amerykańskie ekspedycje w XVII i XVIII wieku oraz poszukiwaczy skarbów na przestrzeni XX wieku. Tak wiele danych zostało utraconych z powodu bezmyślnego spustoszenia wraku.”

W ciągu ostatnich dwóch lat Allen i jego zespół byli w stanie odzyskać wiele przedmiotów z galeonu, w tym ostatnie pozostałości samego statku: kamienny balast, żelazne łączniki, które swego czasu trzymały kadłub razem oraz nakrętkę skrzydełkową z brązowego instrumentu nawigacyjnego zwanego astrolabium. Inne znaleziska to przedmioty używane przez załogę, takie jak słoiki oliwek z Hiszpanii, butelki z winem, porcelana z Chin i Meksyku oraz rzeczy osobiste, między innymi srebrna rękojeść miecza, pierścień z pereł i cztery wisiorki noszone przez rycerzy Zakonu Santiago, XII-wiecznego hiszpańskiego i portugalskiego zakonu religijnego i wojskowego.

Biżuteryjne skarby epoki Oświecenia

Jeden ze złotych wisiorków zawiera duży, owalny kolumbijski szmaragd i tuzin mniejszych szmaragdów, które mogą reprezentować Dwunastu Apostołów, obok motywu heraldycznego znanego jako Krzyż Świętego Jakuba. „Jak te maleńkie wisiorki przetrwały w tych surowych wodach i jak udało nam się je znaleźć, jest istnym cudem, faktycznym Maravillas” – powiedział Allen w oświadczeniu.

Ale chyba najbardziej urzekającym ze wszystkich znalezisk jest cenny ładunek, który przewoził Maravillas: zapas srebrnych i złotych monet, szmaragdów, ametystów i 35. kilogramowej srebrnej sztabki.

„Zespół bada obecnie wszystko, od ceramiki po ametysty, aby zmaksymalizować to, jaką wiedzą ten wrak może podzielić się ze światem” – napisała organizacja w oświadczeniu.

Wiele z przedmiotów odzyskanych z wraku znalazła się w stałej kolekcji w Bahama Maritime Museum, która otworzyła się we Freeport 8 sierpnia 2022 roku.

Skup złota i srebra

Złota biżuteria jest nie tylko piękną ozdobą, ale i cenną inwestycją – złoto od tysięcy lat nie traci na wartości, stanowiąc zabezpieczenie finansowe na trudne czasy. Jeśli więc potrzebujesz zasilić swój domowy budżet, zapraszamy Cię do odwiedzin skupu złota i skupu srebra Zlotagotowka, gdzie znajdziesz najatrakcyjniejsze ceny skupu na polskim rynku.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x