Rafineria PAMP, zlokalizowana w kantonie Ticino, jest jedną z największych szwajcarskich rafinerii metali szlachetnych. Roczna zdolność produkcyjna rafinerii wynosi ponad 400 ton złota, ponad 600 ton srebra i 30 ton metali z grupy platynowców. PAMP jest częścią grupy MKS PAMP. Rafineria produkuje szeroką gamę odlewanych i bitych sztabek złota i srebra klasy inwestycyjnej na rynek hurtowy i detaliczny, jest również pierwszym producentem, który wprowadził artystyczne wzory do swojej gamy wybijanych sztabek. 

 

Historia PAMP i MKS

PAMP, który jest skrótem od Produits Artistiques Métaux Précieux, została założona jako zarejestrowana spółka PAMP SA w szwajcarskim kantonie Ticino w 1977 roku. Rafineria znajduje się w Castel San Pietro, na południu Ticino, w pobliżu granicy z Włochami, a także bardzo blisko dwóch innych ogromnych szwajcarskich rafinerii złota: Valcambi i Argor-Heraeus. Wszystkie te trzy rafinerie rozpoczęły swoją działalność na południu Ticino, aby zaopatrywać włoski rynek złotej biżuterii, który w swoim czasie był największym rynkiem na świecie. PAMP początkowo rozpoczął działalność jako producent małych sztabek złota.

Grupa MKS PAMP, do której należy rafineria obejmuje firmę MKS (Szwajcaria) z siedzibą w Genewie; Manfra, Tordella & Brookes (MTB) z Nowego Jorku oraz rafinerię metali szlachetnych MMTC-PAMP joint venture w Delhi w Indiach.

MKS została założona w Genewie w 1979 roku jako MKS (Switzerland) SA. Założycielem MKS był Mahmoud Kassem Shakarchi, stąd nazwa MKS. W latach 70. XX wieku MKS rozpoczął współpracę z rafinerią PAMP i zaczął handlować sztabkami złota PAMP na Bliskim Wschodzie. W 1981 r. firma MKS nabyła pakiet kontrolny w rafinerii PAMP., a w 2001 roku MKS przejął firmę Manfra, Tordella & Brookes (MTB) z Nowego Jorku.

W 2008 roku PAMP uruchomił rafinerię joint venture z MMTC w Indiach. MMTC, czyli Metals and Minerals Trading Corporation of India, jest największym indyjskim przedsiębiorstwem sektora publicznego, znanym jako Government of India Undertaking. MMTC jest największym importerem towarów w Indiach (z wyłączeniem ropy naftowej), największym importerem złota do Indii i znaczącym dystrybutorem złota do dealerów kruszców, jubilerów i eksporterów złota w Indiach.

Usługi PAMP Bullion

Rafineria może wydobywać metale szlachetne z dowolnego materiału zawierającego metal, takiego jak doré górnicze lub złom recyklingowy, a także rafinować i przekształcać istniejące sztabki inwestycyjne (jak sztabki Good Delivery) w mniejsze sztabki. PAMP zapewnia również klientom usługę analizy metali. Produkty wytwarzane przez rafinerię obejmują odlewane i bite sztabki inwestycyjne, monety bulionowe, półfabrykaty monet i monety okolicznościowe, stopy w postaci prętów i drutu do użytku w przemyśle jubilerskim, ziarna złota i srebra, gąbkę platynową i palladową.

 

Produkty PAMP Bullion

PAMP wytwarza bardzo dużą liczbę różnych produktów z kruszcu: 

– odlewane sztabki złota klasy inwestycyjnej produkowane są w gramaturach 50 gramów, 100 gramów, 250 gramów, 500 gramów, 1 kg, 1 Tael, 10 Tola i 400 uncji. 

– odlewane sztabki srebra są produkowane w rozmiarach 500 gramów, 1 kg i 1000 uncji. 

– duże odlewane sztabki platyny, i palladu są produkowane w rozmiarze 6 kg.

 

W zakresie sztabek bitych PAMP produkuje:

– sztabki złota o wadze 20 gramów, 50 gramów, 100 gramów, 250 gramów, 500 gramów i 1 kg, a także mniejsze sztabki o wadze od 0,3 grama do 10 gramów. 

– sztabki w wielokrotnościach i ułamkach uncji trojańskich są również produkowane w rozmiarach ¼ uncji, 1/2 uncji, 1 uncji, 5 uncji, 10 uncji i 20 uncji, a także w sztabkach 1-5 Tola. 

 

Na większości sztabek złota wytłoczony jest słynny znak PAMP „Lady Fortuna”. Dostępne są również małe nominały gramowe i uncjowe w wzorach Rosa (Róża) i Liberty (Statua). PAMP produkuje również gamę bitych w złocie sztabek „Lunar”, które są ozdobione zwierzętami chińskiego zodiaku – srebrne sztabki PAMP są dostępne w podobnych rozmiarach i wzorach, co złote sztabki, a sztabki platyny i palladu są bite w wadze 1 kg.

Jak widać, zakres wybijanych sztabek PAMP jest dość oszałamiający, a pełną gamę produktów inwestycyjnych można docenić na stronie internetowej rafinerii. Produkty kruszcowe PAMP są dostępne za pośrednictwem szerokiej gamy kanałów dystrybucji.

 

W ofercie Mennicy 79 Element znajdziesz:

https://79element.pl/produkt/25401-sztabka-zlota-pamp-5-g-warnenczyk

https://79element.pl/produkt/25400-sztabka-zlota-pamp-10-gramow

https://79element.pl/produkt/34901-sztabka-zlota-pamp-fortuna-25-g-lbma

https://79element.pl/produkt/40099-sztabka-platyny-pamp-1-g

PAMP Good Delivery

PAMP SA jest jedną z 5 rafinerii na całym świecie, które zostały wyznaczone jako arbitrzy panelu Good Delivery London Bullion Market Association – sztabki z oznaczeniem Good Delivery PAMP są akceptowane do rozliczeń na głównych rynkach kontraktów terminowych na złoto i rynkach spot złota na całym świecie, takich jak TOCOM w Japonii, COMEX w USA, Dubai Multi Commodities Centre (DMCC) i Shanghai Gold Exchange. 

 

Skup złomu ZŁOTA I SREBRA

Metale szlachetne od tysięcy lat nie tracą na wartości – sprzedaż złomu złota w postaci sztabek, monet czy starej biżuterii zasili Twój domowy budżet w nagłej finansowej potrzebie. Jeśli więc potrzebujesz gotówki, zapraszamy Cię do odwiedzin skupu Zlotagotowka, gdzie oferujemy najatrakcyjniejsze ceny złomu złota i srebra na polskim rynku.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x