Trend zakupu złota przez światowe banki centralne, który zauważalnie wzrósł w zeszłym roku znacząco podniósł rezerwy kruszcu przechowywanego w skarbcach banku NBP. Zgromadzone zasoby złota wzrosły o 15 ton w kwietniu i kolejne 20 ton w maju b.r., co sprawia, że Polska w pierwszej połowie 2023 roku posiada około 260 ton złota. Większość zakupionego metalu jest przechowywana w Londynie, w Banku Anglii, jedynie ok. 100 ton znajduje się w Polsce. 

 

Złoto inwestycyjne w posiadaniu NBP

W latach 2018-2019 zasoby polskiego złota powiększyły się o blisko 126 ton, łącznie wynosząc ok. 228,6 ton. Okres pandemii i wstrzymania prac w kopalniach i rafineriach nie sprzyjał zakupom, przez co dopiero w 2022 roku stan złota NBP podniósł się do poziomu 230 ton kruszcu, korelując z najwyższymi od ponad pół wieku zakupami kruszcu przez banki centralne w III i IV kwartale 2022 r. Według ostatniego raportu dot. zakupu złota, publikowanego przez NBP w środę 21 czerwca, wartość polskiego złota monetarnego na koniec maja wynosiła 16,59 mld dolarów.

Jakie mogą być powody wykładniczego zwiększania rezerw? 

Odpowiedzi można szukać w słabej złotówce – odpowiednio zarządzane rezerwy gwarantują wymienialność pieniędzy oraz umożliwiają interwencje na rynku walutowym, gdy waluta jest zbyt mocna lub przesadnie słaba. Nic więc dziwnego, że banki centralne kupują złoto, aby chronić się przed zagrożeniami. Prezes Adam Glapiński w wywiadzie udzielonym w 2021 roku podkreślał, że jego celem jest, aby złoto stanowiło ok. 20% polskich rezerw. Na tę chwilę NBP ulokował niecałe 9 proc. swoich aktywów rezerwowych właśnie w złocie.

 

Sto ton złota przewiezionych do Polski

Zakupione zasoby te sytuują NBP na 23. miejscu wśród banków centralnych na całym świecie, zaś w skali europejskiej polskie rezerwy znajduje się obecnie na miejscu 11., zbliżając poziom do banków centralnych w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech. Choć większość rodzimych rezerw przechowywana jest w skarbcach Banku Anglii („Banki centralne dążą z reguły do dywersyfikacji miejsc przechowywania swoich zasobów złota, także w celu ograniczania ryzyka geopolitycznego, którego konsekwencją mogłaby być na przykład utrata dostępu lub ograniczenie możliwości swobodnego dysponowania zasobami złota utrzymywanymi za granicą”), wraz ze zwiększaniem się zasobów podjęto decyzję o oficjalnym sprowadzeniu niemalże połowy polskiego złota do kraju, tj. ok. 104 ton kruszcu, w celu złożenia go do skarbca NBP. Jak powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński w jednym ze swych komunikatów prasowych: 

Jestem dumny i wzruszony, że za mojej kadencji – w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju – udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa”.

Polskie złoto w Anglii

Polskie złoto w Anglii jest przechowywane na tak zwanych allocated account, w typowych formach sztabek London Good Delivery – każda z nich ma przypisany swój indywidualny numer seryjny oraz znak rafinera.

 

Złoto do wglądu

Jeśli ciekawi cię, jak wyglądają polskie rezerwy złota, skarbiec NBP jest otwarty dla gości, co oznacza, że istnieje możliwość obejrzenia go na specjalnej wycieczce. Jak komentuje sam Narodowy Bank Polski na swojej stronie internetowej: „Ta sala to spełnienie marzeń każdej osoby odwiedzającej Narodowy Bank Polski – wejść do skarbca! Za potężnymi drzwiami znajdują się ukryte w skrytkach złote monety, a w środku skarbca spoczywa prawdziwa sztaba złota. Możesz jej dotknąć, a nawet spróbować ją podnieść! Tutaj zobaczysz też, ile miejsca zajmuje milion złotych w 10-złotowych banknotach i jak konwojuje się transporty z pieniędzmi.”

 

Gdzie sprzedać złoto?

Jeśli potrzebujesz zastrzyku gotówki, a masz w domu starą złotą lub srebrną biżuterię, skorzystaj z usług naszego skupu złomu złota i srebra  Zlotagotówka – zaoferujemy Ci najwyższą cenę za gram metalu, a gotówkę otrzymasz od ręki!

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x