Arka Noego – historia znanej monety z Armenii

Srebrna moneta Arka Noego jest jedną z najbardziej wyjątkowych monet bulionowych na dzisiejszym rynku. Produkowana od 2011 roku, wykonana z czystego srebra próby 999, ta głęboko symboliczna moneta pochodzi z Armenii – kraju, który choć niewielki, przepełniony jest starożytną tradycją religijną. Emisja monet bulionowych Arka Noego w znacznym stopniu przyczyniła się do rozpowszechniania historii i wartości kulturowych narodu ormiańskiego.

 

Niezwykłe odkrycie

To właśnie na terenie pasma górskiego Ararat, które leży na granicy Iranu i Armenii w 1840 roku odnaleziono ślad po ogromnej konstrukcji, która osiadła na szczycie góry. Odkryto wówczas wielkie drewniane belki, poczerniałe od upływu czasu, które – jak potwierdziły ekspertyzy naukowe – były częścią wielkiego statku. Wielu wierzy, że znalezisko to jest dowodem na istnienie najsłynniejszego statku w historii ludzkości, Arki Noego; statku, którego szukano przez kilka tysiącleci, a który według Biblii Arka Noego po potopie utknął właśnie w górach Ararat, których nazwa w języku hebrajskim i sanskrycie tłumaczona jest jako „święta ziemia” lub „święty ląd”. Do dziś góra Ararat z arką jest centralną częścią ormiańskiego herbu, a więc i serii upamiętniających ją monet, a sama Arka Noego jednym z najbardziej znanych symboli ormiańskiej historii. 

Charakterystyka srebrnej monety Arka Noego

Arka Noego jest pierwszą monetą bulionową wyemitowaną przez Bank Centralny Armenii, który prawo do bicia, promocji, dystrybucji i sprzedaży przyznał prywatnej mennicy w Niemczech, Leipziger Edelmetallverarbeitungs GmbH. Jako prawny środek płatniczy w Armenii, produkcja monet podlega ścisłym wymogom banku centralnego: czystość metalu szlachetnego, waga i jakość monety są sprawdzane i gwarantowane przez państwo. Srebrny walor występuje w nominałach 100, 200, 500, 1000, 5000, 10 000 i 20 000 dram. Monety dostępne są w różnych rozmiarach, o wadze od 1⁄4 uncji do 5 kg. Od momentu inauguracji wyprodukowano i rozprowadzono na całym świecie ponad 5 milionów srebrnych monet Arki Noego. 

 

Jeśli posiadasz monety z serii Arka Noego, a potrzebujesz finansowego zastrzyku zachęcamy Cię do odwiedzin naszego  skupu złota i srebra Złotagotówka, gdzie możesz odsprzedać swój egzemplarz monety. Aktualne ceny złota i srebra dostępne są na stronie: https://www.zlotagotowka.pl/#ceny-skupu.

 

Srebrne zestawy proof

Edycja proof produkowana jest w limitowanym nakładzie 2 000 sztuk. Armeński Bank Centralny rozprowadza 1 000 sztuk, a pozostałe egzemplarze monety sprzedawane są na rynku europejskim przez dealerów. Monety z serii proof posiadają numerację na krawędzi otoku i sprzedawane są jako zestaw w rozmiarach 1 oz, 1⁄2 oz oraz 1⁄4 oz.

 

Awers

Zaprojektowany przez ormiańskiego malarza ludowego Eduarda Kurghinyana, awers monety przedstawia herb Armenii – lwa i orła – wraz z nominałem w dramach, rokiem wybicia, próbą monety oraz ilością srebra w uncjach trojańskich. Wzdłuż krawędzi wygrawerowano nazwę kraju w języku angielskim, jak i w starożytnym piśmie ormiańskim.

Pole w centrum herbu Armenii przedstawia wizerunek Góry Ararat z Arką Noego na szczycie. Wokół nich usytuowane są 4 tarcze heraldyczne z herbami historycznych królestw armeńskich. Poniżej tarczy, pomiędzy łapami zwierząt umieszczono wizerunek miecza rozrywającego łańcuch – jest to symbol gotowości do walki o wolność. Za mieczem umieszczono krzyżujące się wizerunki snopka pszenicy oraz gałązki oliwnej. 

 

Rewers

Rewers upamiętnia motyw jednej z najważniejszych historii w kulturze chrześcijańskiej i ormiańskiej – biblijnej Arki Noego. Arka unosi się na ustępujących wodach powodzi u podstawy góry Ararat, na pierwszym planie waloru wznosi się biała gołębica trzymająca w dziobie gałązkę oliwną. Za górą wznosi się wschodzące słońce, którego strzeliste promienie otaczają całe niebo w tle. Wokół obrazu, w otoku monety widnieje napis NOAH’S ARK w języku angielskim i ormiańskim.

Złota Arka Noego

W 2017 roku moneta otrzymała swoje wyróżnienie – została wydana po raz pierwszy jako złota moneta kolekcjonerska w jakości proof. Te ściśle limitowane złote monety zostały wybite z czystością 999,9 złota i zapakowane w kapsuły zabezpieczające. Opakowanie jest jednocześnie certyfikatem autentyczności i pochodzenia monet, a każdy pojedynczy egzemplarz posiada drobny grawerunek numeryczny na awersie. Emisja złotych monet bulionowych Arka Noego w rozmiarach od 1 grama do 1 uncji i wykonanych ze złota próby 999,9 rozpoczęła się w 2020 roku. 

 

Link do zakupu monet z rocznika 2023 w ofercie Mennicy 79 Element:

 

1.ZŁOTA MONETA ARKA NOEGO, 1 OZ, 2023 w opakowaniu z certyfikatem.

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-arka-noego-1-oz-2023/

 

  1. ZŁOTA MONETA ARKA NOEGO, 1/2 OZ, 2023.

https://79element.pl/product/zlote-monety-inwestycyjne/zlota-moneta-arka-noego-1-2-oz-2023/

 

  1. ZŁOTA MONETA ARKA NOEGO, 1/4 OZ, 2023.

https://79element.pl/product/home-page/zlota-moneta-arka-noego-1-4-oz-2023/

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x