Tanaka – renomowana rafineria złota z Japonii

W poprzednim artykule przybliżyliśmy sylwetkę szwajcarskiej rafinerii złota, Valcambi. W obecnej publikacji zabieramy czytelników do Japonii, gdzie ponad 130 lat temu powstała Tanaka Precious Metals, renomowana rafineria złota, zaliczana do ekskluzywnej „złotej siódemki świata metali szlachetnych”.

Historia powstania rafinerii

Rafineria Tanaka Precious Metals została założona w 1885 roku przez Umekichi Tanaka w Tokio w Japonii; początkowo jako firma zajmowała się wymianą pieniędzy. W kolejnych latach działalności, w początkach XX wieku, wraz z rozwojem Japonii firma skierowała uwagę w kierunku przemysłowego wykorzystania metali szlachetnych, stosując innowacyjne zastosowania metali z grupy platynowców – między innymi opatentowała drut platynowy oraz katalityczną siatkę platynową. Opracowane wówczas techniki odegrały znaczącą rolę w późniejszym przemysłowym wykorzystaniu metali szlachetnych, wspierając tym samym industrializację nowoczesnej Japonii.

Po II wojnie światowej firma przeniosła uwagę na rafinację i wytwarzanie metali szlachetnych, budując swoją pierwszą rafinerię – Tanaka Precious Metals – w 1952 roku, szybko zdobywając monopol na rynku, do lat 60-tych stając się głównym graczem w branży metali szlachetnych. W latach 70-tych Tanaka Precious Metals rozszerzyła swoją działalność na skalę międzynarodową, otwierając rafinerie i zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Singapurze i Hong Kongu. W latach 80. i 90. Tanaka Precious Metals kontynuowała rozwój działalności, opracowując nowe technologie rafinacji i produkcji metali szlachetnych. Firma zdywersyfikowała również swoją działalność, wchodząc w obszary elektroniki, sprzętu medycznego i technologii środowiskowych.

Obecnie Tanaka Precious Metals jest jedną z największych firm produkujących metale szlachetne na świecie, działającą w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Firma znana jest z innowacyjnych technologii i zaangażowania w zrównoważony rozwój, i nadal odgrywa ważną rolę w globalnym przemyśle metali szlachetnych.

Struktura organizacyjna

Rafineria Tanaka Precious Metals należy do Tanaka Kikinzoku Kogyo, japońskiej grupy specjalistycznych firm zajmujących się metalami szlachetnymi, utrzymywanych przez spółkę holdingową Tanaka Holdings Co Ltd.

W ramach Tanaka Kikinzoku Group funkcjonują cztery główne spółki:

Tanaka Kikinzoku Kogyo K.K.* (w skład której wchodzą rafinerie)

Tanaka Denshi Kogyo K.K.

Electroplating Engineers of Japan Ltd

Tanaka Kikinzoku Jewelry K.K (sprzedaż detaliczna metali szlachetnych, ma swoje początki w 1892 roku, kiedy to została założona w celu sprzedaży akcesoriów z metali szlachetnych w Tokio).

Tanaka Kikinzoku Kogyo K.K z siedzibą w Tokio (Precious Metals) jest centralnym elementem grupy, największą w kraju rafinerią złota i metali platynowych oraz największym producentem sztabek złota w Japonii. Zajmuje się handlem, rafinacją i recyklingiem metali szlachetnych oraz produkcją sztabek złota, platyny i srebra klasy inwestycyjnej. 

Tanaka Denshi Kogyo z siedzibą w Saga jest największym na świecie producentem drutu łączącego, który jest stosowany w układach scalonych i półprzewodnikach. Tanaka Denshi Kogyo posiada również biura w Singapurze, Malezji, Chinach i na Tajwanie.

Firma Tanaki Electroplating Engineers of Japan Ltd z siedzibą w Kanagawie opracowuje i produkuje związki metali szlachetnych używane jako chemikalia galwaniczne. Firma produkuje również sprzęt do galwanizacji.

Należąca do grupy spółka Tanaka Kikinzoku Jewelry importuje i sprzedaje detalicznie złotą i platynową biżuterię w Japonii oraz sprzedaje i odkupuje złote i platynowe sztabki i monety na japońskim rynku detalicznym. Tanaka Kikinzoku Jewelry prowadzi 11 wysokiej klasy sklepów detalicznych w 8 japońskich miastach pod nazwą handlową „Ginza Tanaka”, której używa od 2002 roku. 

W 2016 roku Tanaka Kikinzoku Kogyo wykupiła 100% udziałów w Metalor Technologies, jednej z największych szwajcarskich rafinerii metali szlachetnych. Transakcja połączyła dwie z najbardziej znanych firm w branży, tworząc światowego lidera w dziedzinie rafinacji i produkcji metali szlachetnych. Metalor nadal działa jako spółka zależna Tanaki.

 

*W Japonii „K.K.” odnosi się do „Kabushiki Kaisha”, co oznacza Joint Stock Company.

 

Skup złomu ZŁOTA I SREBRA

Metale szlachetne od tysięcy lat nie tracą na wartości – sztabki, monety, stara biżuteria zasilą Twój domowy budżet, stanowiąc zabezpieczenie finansowe na trudne czasy.  Jeśli potrzebujesz gotówki, zapraszamy Cię do odwiedzin skupu Zlotagotowka, gdzie znajdziesz najatrakcyjniejsze ceny złomu złota i srebra na polskim rynku.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x