Australijski Lunar – historia najpiękniejszej serii monet

Australia ma bogatą historię produkcji unikalnych monet bulionowych, ale żadna z nich nie jest tak piękna jak australijska seria Lunar. Księżycowe monety z niezwykłego kraju na antypodach zostały wprowadzone po raz pierwszy w 1996 roku i szybko stały się one jedną z najbardziej poszukiwanych kolekcji monet na świecie.

 

Mitologia księżycowa i Wielki Wyścig

Zgodnie z chińską tradycją, tysiące lat temu cesarz podzielił miarę czasu na 12 lat zbiegających się z miesięcznymi cyklami faz księżyca. Następnie zadekretował, że każdy rok w jego kalendarzu księżycowym będzie nadzorowany przez konkretne zwierzę. Podobnie jak znaki zodiaku w zachodniej astrologii, każde z nich miało wywierać głęboki wpływ na osoby urodzone w roku jego „panowania”. Według popularnej legendy księżycowej, pozycja każdego zwierzęcia w kalendarzu została określana przez „Wielki Wyścig”: wybrane zwierzęta miały przekroczyć szybko płynącą rzekę. 

 

12 duchowych zwierząt

Zainspirowana tradycjami starożytnego chińskiego kalendarza, australijska seria monet księżycowych oparta jest na właśnie na 12-letnim cyklu chińskiego zodiaku, a rozpoczynającą serię monetą był Rok Szczura, który zgodnie z legendą pierwszy przekroczył rwący prąd rzeki. W następnych latach lunarna seria wzbogaciła się o monety z wizerunkiem Wołu, Tygrysa, Królika, Smoka, Węża, Konia, Kozy, Małpy, Koguta, Psa i wreszcie Świni. W 2023 roku obchodzimy Rok Królika.

Lunarne monety

Flagowe monety księżycowe z Perth Mint miały skromne początki i rozpoczęły swoją działalność jako limitowana seria złotych monet bulionowych w czterech rozmiarach i tylko jednym wydaniu numizmatycznym. Dziś Lunary stanowią ogromną część działalności Perth Mint i są flagowym produktem mennicy, a obecnie emitowane walory są trzecią już serią lunarną. Przez wzgląd na wielki sukces sprzedażowy, w roku 1999 roku Perth Mint zdecydowała o powiększeniu asortymentu lunarnego o srebrne odpowiedniki złotych monet, które były i są przedmiotem wielu eksperymentów – od barwienia i złocenia, po wstawki z klejnotów, a nawet 24-ramkową soczewkę, którą umieszczono na monecie Year of the Pig Lenticular z 2007 roku, i która pokazywała ruch zwierzęcia, gdy była poruszona. Oprócz standardowych monet bulionowych, australijska seria Księżycowa obejmuje również szereg specjalnych edycji monet, w tym monet próbnych, bardzo cenionych i poszukiwanych przez kolekcjonerów. Specjalne edycje często osiągają wysokie ceny, wyprzedając się w ciągu kilku dni od premiery.

Złoty i srebrny asortyment

Produkowana są z kruszcu o czystości 99,99%, złota gama lunarna zaczęła się w 1996 roku od 1oz i frakcji 1/4, 1/10, & 1/20oz. W 2000 roku dodano trzy większe rozmiary, o wadze 2oz, 10oz i 1kg. W 2004 roku do oferty dodano monetę o wadze 1/2oz, a w roku 2006 seria wzbogaciła się o giganta o wadze 10kg. 

Srebrny asortyment przeszedł podobną ewolucję, zaczynając w 1999 roku od rozmiarów 1kg, 10oz, 2oz, 1oz i 1/2oz. W 2004 roku dodano wersje 1/2kg i 5oz. Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwsze trzy zwierzęta księżycowe nie mają swoich srebrnych odpowiedników, ale popyt ze strony kolekcjonerów skłonił Perth Mint do wybicia nowych wzorów w stylu Lunar I w tym samym czasie, gdy wybijano nowe monety dla Lunar II. W związku z tym nie ma srebrnych monet z lat 1996-1998, są natomiast z lat 2008-2010. Ten doskonały dodatek dał kolekcjonerom srebra pełny zestaw, chociaż zostały one wybite tylko w rozmiarach 1kg, 2oz i 1oz. Wszystkie srebrne monety produkowane są z kruszcu o czystości 99,99%.

Wyjątkowe monety dla Twojej kolekcji

Jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy w australijskich monetach księżycowych jest poziom szczegółowości każdego projektu. Od misternych wzorów na rewersie do szczegółowych portretów na awersie, każdy element monety jest starannie wykonany, aby stworzyć wspaniałe dzieło sztuki. Wykonane z najwyższej jakości złota, srebra i platyny w połączeniu z misternym rzemiosłem, zgłębiają starożytną tradycję i mityczny folklor chińskiego Wielkiego Wyścigu. Dzięki ograniczonemu nakładowi i szerokiemu zainteresowaniu, każde nowe wydanie Perth Mint Lunar Series jest obowiązkowe zarówno dla inwestorów, jak i kolekcjonerów, a ich rozpoznawalność sprawi, że bez problemu sprzedasz je w razie potrzeby finansowej w punkcie numizmatycznym lub skupie złota i srebra. Niezależnie od tego, czy kolekcjonujesz Serię Księżycową od lat, czy jest to Twój pierwszy zakup, księżycowe monety pozostają mądrą inwestycją i numizmatyczną perełką.  Kliknij w link https://79element.pl/?s=lunar+perth+mint i znajdź lunarną monetę dla siebie.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x