Argor-Heraeus – szwajcarsko-niemiecki gigant wśród światowych rafinerii złota

Znana z neutralności politycznej, scyzoryków, czekolady, banków i doskonałych jakościowo dóbr luksusowych Szwajcaria skrywa też wiele zaskakujących ciekawostek, o których nie wszyscy słyszeli – na światowym rynku metali szlachetnych słynie jako Serce Przemysłu Złota, posiadając na swoim terytorium cztery z siedmiu największych i najbardziej liczących się rafinerii złota na świecie. W tej publikacji przybliżymy Państwu sylwetkę rafinerii Argor-Heraeus.

 

Wstęp

Argor-Heraeus jest jedną z największych w Szwajcarii i na świecie rafinerii metali szlachetnych. Zlokalizowana jest w Mendrisio w kantonie Ticino, w południowej Szwajcarii, bardzo blisko granicy z Włochami. Rafineria sąsiaduje z siedzibami dwóch innych gigantów rafinacji metali szlachetnych znajdujących się w Szwajcarii – Valcambi i PAMP. Argor-Heraeus, której roczna zdolność rafinacji złota wynosi około 350 – 400 ton, jest wspólną własnością Mennicy Austriackiej, niemieckiej grupy przemysłowej Heraeus, niemieckiego banku komercyjnego Commerzbank oraz zarządu Argor-Heraeus. 

Historia i struktura Argor-Heraeus

Historia Argor-Heraeus sięga powstania rafinerii Argor SA w 1951 roku w Chiasso w szwajcarskim kantonie Ticino. W 1960 roku szwajcarski bank Union Bank of Switzerland (UBS) nabył 80% udziałów w Argor SA, a w roku 1973 zwiększył swój udział do 100%. 

W 1986 r. UBS sprzedał 25% udziałów firmie Heraeus, po czym Heraeus i UBS utworzyły spółkę joint venture o nazwie „Argor-Heraeus SA”, która odtąd miała prowadzić rafinerię. W tym samym roku siedzibę firmy przeniesiono do miejscowości Mendrisio, położonej kilka kilometrów od Chiasso.

W 1999 roku, po połączeniu się UBS z innym szwajcarskim gigantem bankowym, Swiss Bank Corporation (SBC), UBS wycofał się z posiadania Argor-Heraeus, pozostawiając Heraeusowi i kierownictwu Argor-Heraeus kontrolę nad całym pakietem akcji. W kwietniu 1999 roku Commerzbank International zakupił 35% udziałów w rafinerii, w wyniku czego Heraeus posiadał 35% udziałów, Commerzbank 35%, a kierownictwo Argor-Heraeus kontrolowało 30%. W 2002 roku Münze Österreich (najstarsza mennica w Europie, słynąca ze złotych i srebrnych monet bulionowych „Filharmonik Wiedeński” i będąca w całości własnością austriackiego banku centralnego) zakupiła 24,3% udziałów w Argor-Heraeus. Dzięki temu Heraeus miał 26,5% udziałów, Commerzbank 26,5%, a kierownictwo Argor-Heraeus 22,7%. W 2013 roku Argor-Heraeus rozbudował swoją siedzibę w Mendrisio oraz zwiększył moce przerobowe w zakładzie rafineryjnym. W 2006 roku szwajcarska firma założyła filie w Chile, Włoszech i Niemczech, stając się prawdziwie globalną rafinerią metali szlachetnych z międzynarodowym uznaniem i szacunkiem w branży.

 

Rafineria

Rafineria Argor-Heraeus w Mendrisio przetwarza i rafinuje złoto, srebro, platynę i pallad ze źródeł górniczych, złomu i źródeł nadających się do recyklingu. Rafineria rafinuje złoto do czystości 99,99% i 99,999%, srebro do 99,9%, a platynę i pallad do 99,95%. Baza klientów Argor-Heraeus pochodzi z ponad 50 krajów, zaliczając do nich firmy górnicze, domy handlowe, banki kruszcowe centralne i komercyjne, mennice, firmy jubilerskie i zegarkowe oraz konsumentów przemysłowych. Produkty rafinerii obejmują szereg sztabek metali szlachetnych klasy inwestycyjnej przeznaczonych na rynek hurtowy i detaliczny, monety z metali szlachetnych, a także gotowe półprodukty stopów złota i srebra oraz produkty dla przemysłu elektronicznego, chemicznego, zegarkowego i jubilerskiego. Argor-Heraeus prowadzi również punkt obrotu metalami szlachetnymi, który realizuje zlecenia oraz świadczy usługi zarządzania kontami i finansowania dla swojej bazy klientów.

Oferta Argor-Heraeus Bullion

Asortyment Argor-Heraeus obejmuje odlewane i bite sztabki złota, sztabki srebra, sztabki platyny, sztabki palladu, Kinebars (bary, które wyświetlają skomplikowane dyfrakcyjne zabezpieczenia i cechę projektową), sztabki dzielone oraz monety i medale z metali szlachetnych. Rafineria produkuje odlewane sztabki złota o wadze 1 kg, 500 gramów, 250 gramów, 100 gramów, 10 Toli* i 400 uncji oraz sztabki bite o wadze 1 grama, 2 gramów, 5 gramów, 10 gramów, 20 gramów, 50 gramów i 100 gramów oraz o wadze 1 uncji. Produkt Argor-Heraeus „Multicard” jest podzielną sztabką składającą się z serii 1 gramowych sztabek ułożonych w kartę w laminowanej otoczce. Multi Cards występuje w układach 5 * 1 gram i 10 * 1 gram i jest produkowany w złocie, srebrze, platynie i palladzie.

 

* Dalekowschodnia jednostka Tola stanowi 3/8 uncji trojańskiej, czyli dokładnie 11,664 grama.

 

Stempel probierczy Argor-Heraeus i członkostwo LMBA

Jako zaledwie jedna z pięciu rafinerii posiada oznaczanie jakościowe London Good Delivery, wydane przez Bullion Market Association w Londynie. Dostawy Argor-Heraeus są również akceptowane dla kontraktów futures na złoto japońskiej giełdy TOCOM oraz kontraktów futures na złoto COMEX. Od 1986 roku rafineria posługuje się dwoma certyfikowanymi stemplami probierczymi:

  1. Główny stempel Argor-Heraeus ma kształt prostokąta. W lewej części stempla umieszczono znak firmowy AH, w prawej zaś oznaczenie probiercze Melter Assayer.

2. Drugi stempel jest zdecydowanie rzadziej używany i spotkany. Ma kształt owalu i umieszcza się go jedynie na sztabkach złota o wadze wyrażonej w dalekowschodniej jednostce Tola, której używa się m.in. w Indiach i Pakistanie.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x