Zawirowania na rynku, pojawiające się na horyzoncie ryzyko spowolnienia gospodarczego i wzrostu inflacji zachęcają coraz więcej osób do budowania swojego portfela inwestycyjnego w oparciu o metale szlachetne. Sprzyja temu również optymizm w obrocie metalami lokacyjnymi – w ostatnim roku ceny wszystkich kruszców poszły przynajmniej kilkanaście procent w górę. Wszyscy, którzy chcą zainwestować swoje środki w sztabki złota lub srebra, a także w inne metale, powinni również zapoznać się z kwestią należnych podatków. Te różnią się w zależności od kruszcu.

małe stosy monetZłoto inwestycyjne a podatki

Jeśli chcesz inwestować swoje środki w zakup złota inwestycyjnego, unikasz podatku VAT. Podstawą legislacyjną jest w tym przypadku ustawa o podatku VAT, w której znajdziemy jasno sprecyzowane zapisy, jakie produkty są zwolnione z 23% podatku. Są to zarówno złote sztabki lub płytki o próbie 955 oraz te reprezentowane przez papiery wartościowe. Zwolnieniem objęte są również złote monety wybite po 1800 roku co najmniej o próbie 900. Ustawodawca nadmienia, że monety te muszą być (lub historycznie były) oficjalnym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i sprzedawane są po cenie nieprzekraczającej o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Kupując najpopularniejsze produkty – złote monety bulionowe i sztabki złota – nie wydajemy środków na podatek VAT.

Trzeba również zdawać sobie sprawę z podatków, które mogą obowiązywać nas w momencie sprzedaży złota. Jeśli nie chcemy zapłacić podatku, musimy poczekać, aż upłynie 6 pełnych miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonano zakupu. Jeśli sprzedamy je wcześniej, będziemy zobligowani do uiszczenia podatku z tytułu przedmiotowej sprzedaży.

Srebro inwestycyjne a podatki

W ostatnim roku zadowoleni mogli być Ci, którzy zainwestowali swoje pieniądze w sztabki srebra i srebrne monety. Tylko w ciągu tych 12 miesięcy kurs srebra poszedł w górę o kilkanaście procent, a jak przewidują analitycy, trend ten będzie się utrzymywał (aktualną cenę kruszcu możesz sprawdzić na stronie https://79element.pl/ceny-srebra). Zakup srebrnych produktów inwestycyjnych może być więc bardzo kuszący. Niestety, inwestycja taka obarczona jest 23% podatkiem VAT, więc w ostatecznym rozrachunku będzie zwracać się wolniej.

Podobnie jak produkty ze srebra, 23% podatku zapłacimy przy zakupie sztabek innych kruszców takich jak pallad i platyna. Warto zainteresować się tymi metalami, ponieważ w ostatnich miesiącach ich cena bardzo szybko rośnie, zwłaszcza jeśli chodzi o pallad. Wynika to m.in. z dużego zainteresowania tym kruszcem w przemyśle, co znacząco wpływa na ograniczenie podaży. Z palladu w dużym stopniu korzysta branża motoryzacyjna (podobnie jak ze srebra). Cena za kruszec przekroczyła już 10 000 zł za uncję (zauważmy, że kurs złota kształtuje się dziś powyżej 6 500 zł). Aby uniknąć płacenia podatku dochodowego, ze sprzedażą srebra, platyny i palladu warto wstrzymać się przynajmniej 6 pełnych miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonaliśmy zakupu.

Pamiętajmy jeszcze o jednym podatku, który przyjdzie nam zapłacić niezależnie od tego, w jaki kruszec postanowiliśmy inwestować. Mowa tu o podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%, który będziemy musieli uiścić, jeśli wartość transakcji przekracza 1000 zł.

srebrny łabędź

Gdzie kupować produkty inwestycyjne?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z obrotem metalami szlachetnymi, postaw na sprawdzonego dealera, grupę 79th Element. Ten internetowy skup pozwoli Ci zaopatrzyć się w najpopularniejsze produkty inwestycyjne: złote sztabki i złote monety bulionowe (Krugerrand, Maple Leaf, Philharmoniker). W przeciwieństwie do wielu stacjonarnych skupów złota, masz szansę znaleźć tam również produkty mniej popularne – z palladu i platyny. Jeśli zależy Ci na wygodzie i anonimowości transakcji, wybrane produkty inwestycyjne otrzymasz pod wskazany adres – kurierem lub do wybranego paczkomatu. Firma ta działa na rynku już od kilku lat, zdobywając zaufanie i rekomendacje wielu klientów.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x