Zakup złota przez banki centralne – trend i cel działań

W latach 2018 – 2019 Narodowy Bank Polski zwiększył zasoby złota o prawie 125,7 tony, co daje w sumie z dotychczas posiadanym kruszcem 228,6 tony królewskiego metalu. Na podobny krok zdecydowały się również banki centralne innych krajów, przez co stają się one istotnym inwestorem na rynku metali szlachetnych. Jakie czynniki mają wpływ na taki stan rzeczy?

Złoto zakupione przez Narodowy Bank Polski

Wartość złota należącego do NBP wynosi 42,3 mld zł. Zwiększenie zasobów tego metalu szlachetnego w ostatnim czasie sprawiło, że Polska znalazła się na 23. miejscu, jeśli chodzi o ilość posiadanego kruszcu. Jesienią ubiegłego roku sprowadzono do kraju ok. 100 ton polskiego złota z Banku Anglii, gdzie było wcześniej przechowywane, a jego wartość wynosiła wówczas 18,3 miliarda złotych. Na zakup większych ilości złota zdecydowały się  także bank centralny Rosji nabywając 92 tony tego kruszcu, a także banki centralne Turcji, Kazachstanu i Indii, które kupiły odpowiednio 18,5, 13,4 oraz 13,7 tony złota.

stos sztabek złotwa o wadze 1 kgDlaczego banki centralne kupują złoto?

Rola złota stopniowo malała począwszy od 1971 roku, kiedy to prezydent USA Richard Nixon podjął decyzję o zawieszeniu wymienialności dolara na ten metal szlachetny. Działo się tak do światowego kryzysu w 2008 roku. Wówczas banki centralne przestały pozbywać się rezerw złota, a kraje rozwijające się stopniowo zwiększały jego zasoby. Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Narodowego Banku Polskiego zakup królewskiego kruszcu ma na celu m.in. wzmocnienie wiarygodności finansowej kraju i zapewnienie mu płynności walutowej w razie załamania rynków finansowych. Warto przy tym wspomnieć, że w przeciwieństwie do obligacji skarbowych złoto nie jest długiem i w razie potrzeby można wymienić je na gotówkę. Banki centralne kupując ten metal szlachetny chcą również zdywersyfikować portfel inwestycyjny, a więc kierują się tym samym celem, co inwestorzy indywidualni. Trzeba też pamiętać, że złoto traktowane jest jako bezpieczna lokata kapitału, ponieważ jego cena nie ma bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą, a w dodatku jego cechy fizyczne zapewniają trwałość i niezniszczalność. Zwiększenie jego zasobów przez banki centralne ma więc m.in. na celu zabezpieczenie finansowe kraju.

Złoto jako zabezpieczenie na przyszłość

Według ekspertów zainteresowanie banków centralnych nabywaniem złota ma związek z przewidywaną zmianą w systemie walutowym. Pozycja dolara amerykańskiego prawdopodobnie będzie słabła, zaś rola złota się umocni. Dlatego też zakup królewskiego kruszcu to dobry sposób na złagodzenie skutków nadchodzących zmian. Nabywanie metali szlachetnych cieszy się zainteresowaniem również wśród inwestorów indywidualnych, którzy podobnie jak banki centralne, traktują jego zakup jako sposób na urozmaicenie swojego portfela. Fizyczny kruszec można bezpiecznie przechowywać i przenosić, a także zdecydować się na jego sprzedaż jeśli zajdzie taka konieczność.

stos sztabek złotwa o wadze 1 kgJak kupować złoto?

Złoto w Polsce wydobywane jest od czasów średniowiecza, a obecnie pozyskuje się je przy okazji eksploatacji innych surowców. Ponieważ proces ten jest kosztowny i raczej nie ma możliwości, aby samodzielnie znaleźć żyłę tego kruszcu, zdecydowanie lepiej jest nabyć je u sprawdzonego dostawcy. Najrozsądniej jest skorzystać z oferty firmy, która może próby złota sprzedawanych walorów potwierdzić za pomocą wiarygodnych certyfikatów. Warto przy tym wspomnieć, że do wyboru mamy nie tylko sztabki, ale też monety bulionowe. A co jeśli decydujemy się na upłynnienie posiadanych metali lokacyjnych? Skup złota prowadzony jest przez dilerów metali szlachetnych również za pośrednictwem internetu, stąd wymiana sztabek bądź monet bulionowych nie powinna sprawiać większych trudności. Podobnie jak w przypadku nabywania metali lokacyjnych, warto wcześniej upewnić się, że mamy do czynienia z wiarygodnym odbiorcą posiadanych walorów. Przed sfinalizowaniem transakcji sprawdźmy więc od jak dawna wybrana firma prowadzi skup srebra i złota i czy można jej zaufać.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x