Kolekcjonerzy monet mają naturalny instynkt, by dbać o jakość i wartość swoich kolekcji, chroniąc zbiory przed skutkami czynników zewnętrznych. Czyszczenie lub niewłaściwe przechowywanie może spowodować uszkodzenie powierzchni monety, co znacznie obniża jej wartość, a nawet może wpłynąć na jej wygląd. Kluczem do zapewnienia każdej monecie piękna i długowieczności jest właściwie przechowywanie walorów w odpowiednich warunkach i pojemnikach. Poniższej znajdziesz wskazówki, które uchronią Twoją kolekcję przed ewentualnymi szkodami.

Czyszczenie monet

Najlepszą radą w kwestii czyszczenia monet jest: nie rób tego. Nawet jeśli monety wyglądają na brudne lub zużyte z wiekiem, nadal są bardziej wartościowe niż te, które zostały świeżo wyczyszczone. Z czasem monety naturalnie ulegają procesowi zwanemu patynowaniem, kiedy to tlen lub siarka wchodzą w reakcję z metalem. Choć może to nie wyglądać ładnie, powierzchnia pod patyną nadal zawiera właściwości odbijające światło, znane jako połysk menniczy. Ścierające środki chemiczne, zawarte w produktach czyszczących nie tylko usuną ten połysk, ale także dodadzą drobne rysy na powierzchni waloru, które mogą sprawić, że moneta stanie się bezwartościowa. Początkujący kolekcjonerzy, którzy rozpoczynają swoją kolekcję od monet obiegowych, takich jak np. Krugerrand czy American Eagle często zauważają, że z czasem ich nabytki są brudne lub matowe.  By przywrócić piękno i blask monetom bulionowym, warto skontaktować się z profesjonalnym sprzedawcą lub konserwatorem monet, aby uzyskać poradę na temat najlepszych opcji czyszczenia. Monety numizmatyczne i kolekcjonerskie nie powinny być wcale czyszczone, gdyż jest to negatywnie odbierane w środowisku kolekcjonerów, a także obniża wartość oczyszczonej monety (źródło https://www.youtube.com/watch?v=QdDfWv39JNI&ab_channel=79thElement ).

Dotykanie monet

Bez względu na to, jak często myjemy ręce, nasza skóra zawsze będzie zawierała ślady oleju i zanieczyszczeń. Gdy tylko materiał ten wejdzie w kontakt z monetą, przyczynia się do jej uszkodzenia. Rękawiczki ochronne są niezbędną inwestycją, a dobrą praktyką jest trzymanie luźnych monet za ich brzegi.

Przechowywanie kolekcji monet

Kolekcjonerzy wszelkiej maści znają szczególną wartość przedmiotów przechowywanych w oryginalnym opakowaniu. Monety nie są tu wyjątkiem, nie tylko dlatego, że opakowanie odróżnia je od monet luzem, ale także dlatego, że ich pojemniki chronią je przed działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniem z upływem czasu. Inne popularne opakowania na monety to: klasery, palety i kapsuły ochronne. Klasery z przezroczystymi przegródkami są dostępne w wielu rozmiarach i formatach, z przegródkami jednakowej wielkości lub przeznaczonymi dla monet o różnych rozmiarach. Palety, które są specjalnymi tacami z wyciętymi otworami na monety, można umieścić w gablotach czy szkatułach, co daje piękny efekt wizualny, jednak ich wadą jest możliwość podziwiania zbiorów z jednej tylko strony. Idealne warunki środowiskowe do eksponowania i przechowywania monet są takie same jak w przypadku innych przedmiotów metalowych. Wilgotność względna (RH) powinna być utrzymywana na jak najniższym poziomie, ponieważ wraz ze wzrostem wilgotności metale stają się coraz bardziej podatne na korozję. W idealnym przypadku wilgotność względna powinna wynosić poniżej 30%, jednak jest to często niepraktyczne w przypadku kolekcji mieszanych, gdzie normą jest poziom 35-55%. W takich przypadkach, regularne badania i ocena stanu zbiorów wskażą, czy środowisko przechowywania lub eksponowania jest odpowiednie. Jeśli kolekcja zaczyna pokrywać się patyną, należy stworzyć oddzielny, suchy mikroklimat przy użyciu żelu krzemionkowego.

Jak rozpocząć przygodę z kolekcjonowaniem monet?

Najlepszą opcją jest udanie się do profesjonalnego dealera złotych i srebrnych monet bulionowych i kolekcjonerskich i skonsultowanie się ze sprzedawcą, który może doradzić kupno monet, od których zaczniesz swoją niezwykłą kolekcję. Firma 79 Element, która od ponad dekady zajmuje się sprzedażą złota – w tym sztabek i monet – ma bogatą ofertę produktów. Wejdź na stronę firmy i zacznij swoją przygodę numizmatyczną już dziś!

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x