Czy na świecie zabraknie fizycznego srebra?

Srebro jest jednym z najpopularniejszych metali szlachetnych na świecie, a historia jego pozyskiwania i obróbki sięga czasów starożytnych. Współcześnie kuzyn złota, oprócz oczywistego zastosowania w produkcji biżuterii, znajduje główne wykorzystanie w branży przemysłowej i inwestycyjnej. Wysokie zapotrzebowanie na srebro sprawia, że potrzeba wydobycia i eksploatacji tego metalu jest coraz większa. Inwestorzy i przedsiębiorcy muszą się jednak liczyć z faktem, że na świecie istnieje skończona ilość tego surowca. Czy i kiedy zatem zabraknie fizycznego srebra?

Co to jest srebro i jakie są jego właściwości?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest srebro. 

Termin ten (z łaciny argentum) odnosi się do pierwiastka chemicznego o symbolu Ag i liczbie atomowej 47. Srebro posiada najwyższą przewodność elektryczną, przewodność cieplną i zdolność odbijania światła spośród wszystkich metali. Jest stosunkowo miękkim, białym, błyszczącym metalem, który można znaleźć w skorupie ziemskiej w czystej postaci pierwiastka, w minerałach takich jak argentyt i jako stop z innymi metalami – jest on najczęściej wydobywany z rud ołowiu, cynku, miedzi, złota i miedziowo-niklowych jako produkt uboczny przy wydobyciu tych metali. Kuzyn złota jest metalem szlachetnym i ma wiele zastosowań. Srebro próby 925, które zawiera 92,5% czystego kruszcu, jest używane do wyrobu biżuterii i srebrnej zastawy stołowej. Dzięki swojej zdolności do odbijania światła, srebro jest również używane do produkcji luster. Metal ten ma również zastosowanie w fotografii i kliszach rentgenowskich, sole srebra są nadal stosowane w fotografii cyfrowej do produkcji wysokiej jakości zdjęć. Inne zastosowania obejmują: panele słoneczne, filtrację wody, ozdoby, styki i przewodniki elektryczne czy jako barwnik w witrażach – na ten moment znanych jest ponad 10 tys. komercyjnych zastosowań srebra, które pod względem wszechstronności ustępuje jedynie ropie naftowej.

Historia srebra

Dowody na istnienie pierwszych kopalni srebra sięgają 3000 r. p.n.e. w Anatolii, na terenie dzisiejszej Turcji. Do 1200 r. p.n.e. większość wydobycia srebra w tej części świata przeniosła się na wschód, do Grecji, wraz z rozwojem tamtejszej cywilizacji. Wykonana ze srebra drachma była pierwszą monetą antycznej Grecji i stworzyła podwaliny pod nowoczesny system monetarny. W 100 r. n.e. hiszpańskie kopalnie srebra zasilały gospodarkę Imperium Rzymskiego. Popularność srebra wzrosła w latach 1000-1500, dzięki ulepszonej technologii, większej liczbie kopalń i lepszym technikom produkcji. Poszukiwanie srebra i innych metali szlachetnych dało początek hiszpańskim flotom, które pływały po całym świecie w poszukiwaniu bogactwa i nowych ziem do podbicia. Było ono istotną częścią systemu merkantylistycznego.

Srebro z polskim akcentem

Z 1 740 000 ton srebra odkrytych do tej pory, 55% znajduje się w zaledwie czterech krajach na ziemi. Polska jest w czołówce krajów o największych rezerwach srebra, a w zestawieniu największych kopalń srebra i jego wydobycia na świecie, w rankingu World Silver Survey 2021, państwowa kopalnia KGHM Polska Miedź zdobyła pierwsze miejsce, drugie zaś w kategorii ‘Produkcja’ – w 2020 roku grupa wyprodukowała w sumie 1352 tony srebra.

To kiedy koniec srebra?

Jak wynika z danych silverinstitute.org, popyt na srebro rośnie dziś szybciej, niż możliwości jego wydobycia. Już teraz konsumuje się więcej srebra, niż wynosi jego roczna produkcja. Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem naukowców złoża w większości znanych kopalni nie wyczerpią się co najmniej do 2240 roku. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, że srebra jest bardzo dużo; występuje około 17 razy częściej niż złoto.

Srebro na wyciągnięcie ręki

Na rodzimym rynku sprzedażą złota i srebra inwestycyjnego zajmuje się firma 79Element, która od ponad dekady skupia swoją działalność na obrocie metalami szlachetnymi przez Internet oraz stacjonarnie, oferując największy wybór srebrnych monet bulionowych na rynku. Do najpopularniejszych należą południowoafrykański Krugerrand, kanadyjski Liść Klonowy, angielska Britannia, Wiedeńscy Filharmonicy, australijski Kangur i amerykański Orzeł. Wybierz swoją monetę i rozpocznij przygodę z inwestowaniem już dziś!

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x