Czy w Polsce można znaleźć złoto? Gdzie go szukać?

Gdy myślimy od wydobyciu złota, zwykle na myśl przychodzą nam Stany Zjednoczone i tamtejsza „gorączka złota” w czasie drugiej połowy XIX wieku. Obecnie z dużym wydobyciem tego szlachetnego kruszcu kojarzymy raczej Australię i RPA. Choć z pewnością obok powyższych można by wymienić jeszcze Chiny, Rosję, Peru i Kanadę oraz kilka innych państw to z pewnością Polski w takim zestawieniu nie znajdziemy. Wydobycie złota w naszym kraju ma raczej marginalne znaczenie w stosunku do światowych zasobów. Ale nie zawsze tak było. Gdzie w Polsce wydobywano niegdyś ten cenny kruszec i jak się to robi obecnie? Ile nadal mamy złota do wydobycia i czy warto szukać samorodków?

Złota era w polskim wydobyciu cennego kruszcu

Początki polskiego wydobycia złota sięgają czasów średniowiecznych. Co więcej, wydobycie złota w Polsce rosło i w XVI wieku stanowiło 8 procent europejskiego wydobycia. Większość terenów kopalnianych zlokalizowanych było na Dolnym Śląsku.

Największe ośrodki górnictwa wydobywającego złoto to rejon Złotoryi, Legnickiego Pola, Lwówka Śląskiego, jak również Karkonosze, Pogórze Izerskie, a także rejon Złotego Stoku i Głuchołaz. Nazwy własne takie jak Złotoryja, Złoty Stok czy Złote Góry zawdzięczają swoje pochodzenie właśnie kopalniom złota. Złoty kruszec znajdowano również w innych rejonach Polski – Karpatach, a także na obrzeżu Wyżyny Śląskiej, w Górach Świętokrzyskich oraz polodowcowych w osadach w środkowej i północnej części Polski.

wydobycie złotaWydobycie złota w Polsce

Obecne wydobycie złota w Polsce stanowi zaledwie promil światowego wydobycia tego kruszcu. Pomimo marginalnego znaczenia dla światowej gospodarki, polskie wydobycie tego kruszcu rośnie. Zgodnie z zestawieniem USGS w latach 2011-2015 Polskie wydobycie złota wzrosło z 700kg do 2,7 tony, co daje wzrost na poziomie aż 386 procent. Analizując polskie wydobycie złota warto mieć również na uwadze, iż w naszym kraju pozyskiwanie złota wykonywane jest jedynie przy okazji eksploatacji innych surowców, a nie samodzielnie.

Mimo stosunkowo niewielkiego wydobycia złota na skalę przemysłową, Polska jest dość często wymieniana wśród krajów mogących nadal posiadać dość duże złoża złota. Szacuje się, że w dorzeczach rzek Izery, Kwisy oraz Bobru (wszystkie na Dolnym Śląsku) wciąż może znajdować się pokaźna ilość, bo aż 350 ton złota. Jednak kwestią bardzo problematyczną podczas planów wydobycia jest głębokie położenie złóż, które sprawia, iż w większości przypadków wydobycie złota byłoby bardzo kosztowne i w praktyce po prostu nieopłacalne. Nie mniej jednak nadal nie brakuje śmiałków i zdeterminowanych poszukiwaczy złota, którzy udają się na Dolny Śląsk, by znaleźć choć drobinę cennego kruszcu. Celem pasjonatów stają się samorodki, czyli bryłki czystego złota. Niestety niełatwo je znaleźć, o czym świadczy fakt, że stanowią one jedynie 2 procenty rocznego wydobycia tego kruszcu.

sztabki złota

Złoto nie tylko dla poszukiwaczy

Poszukiwanie złota to zwykle bardzo ciężkie, czasochłonne i mało efektowne acz pasjonujące zajęcie. Złoto trudno znaleźć, ale stosunkowo łatwo nabyć, co jest dobrym posunięciem dla osób, które chcą zachować wartość pieniądza w czasie. Nabywając sztabki złota czy też złote monety bulionowe nie tylko zabezpieczymy swoje oszczędności przed niszczącym wpływem inflacji, ale również możemy na tego rodzaju inwestycji zarobić nabywając i sprzedając kruszec w odpowiednim czasie. Złoto inwestycyjne można nabyć u wiarygodnych dealerów, takich jak https://79element.pl/. Tego rodzaju firmy prowadzą sprzedaż złota zarówno jako monety inwestycyjne, jak i pod postacią sztabek. Ale złote monety to nie tylko kruszec, to również popis kunsztu menniczego – walory takie jak Maple Leaf czy Krugerrand to nie tylko dobra lokata kapitału, ale również okazy cieszące oko swoim atrakcyjnym wyglądem.

Wydobycie złota w Polsce z pewnością nie jest już tak popularne, jak kilka wieków temu, jednak tereny współczesnej Polski nadal bogate są w zasoby tego kruszcu. Samodzielne poszukiwanie złota skusi jednak z pewnością jedynie żądnych przygód i niezwykle zdeterminowanych ludzi.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x