Dlaczego monety bulionowe mają różne ceny mimo tej samej ilości złota?

Monety bulionowe niezaprzeczalnie są najpopularniejszą formą lokowania kapitału w złoto inwestycyjne. Istnieje niezliczona mnogość serii i wzorów, monety stają się coraz piękniejsze i bardziej dopracowane, co przekłada się na ich cenę – wartość niektórych walorów z czasem może znacznie wykraczać poza giełdową wycenę uncji czystego kruszcu. W poniższym artykule przyjrzymy się powodom, które wpływają na cenę monet bulionowych.

1. Popularność

Wartość aktualnie wychodzących złotych monet bulionowych w chwili sprzedaży wynosi około 6-10% powyżej ceny spot, czyli tą, z którą spotykamy się handlując na giełdzie. Zdarza się jednak, że monety z wyjątkowo popularnych serii nabierają z czasem dodatkowej wartości numizmatycznej, czego przyjemnym skutkiem ubocznym jest możliwy wzrost wartości monety, wykraczający znacznie poza giełdową wycenę uncji złota.

Przykładem takich monet bulionowych jest „Wielka Szóstka, do której zaliczamy:

Australian Kangaroo (Australia)

American Eagle (Stany Zjednoczone)

Krugerrand (Republika Południowej Afryki)

Maple Leaf (Kanada)

Wiener Philharmoniker (Austria)

Britannia (Anglia)

Warto przy tym wspomnieć, że dwie monety z Wielkiej Szóstki – KrugerrandAmerican Eagle nie są produkowane z czystego złota, a z kruszcu próby 916. Obie zawierają domieszkę miedzi, a w przypadku „Orła” w składzie monety znajduje się również srebro. Mimo tego, iż oba walory mają uncję trojańską złota niższej próby, ich popularność i duża „zbywalność” na rynku inwestycyjnym sprawia, że wraz z upływem czasu, cena monet może wykraczać poza bieżącą wartość uncji czystego złota.

2. Ograniczony nakład i znikoma dostępność na rynku

Mennice państwowe i prywatne emitują złote monety w różnej liczbie egzemplarzy rocznie. W niektórych latach dostępność monet z poszczególnych serii jest znikoma, co sprawia, że sprzedają się one po wyższej cenie.

Wspomniany wyżej Krugerrand jest doskonałym przykładem monety, której ograniczona podaż wpływa na jej wartość – walor z rocznika 2008 wyemitowano w limitowanym nakładzie 241 545 sztuk, z których większość szybko znalazła nabywców. Ilość monet, znajdujących się obecnie w sprzedaży, jest na tyle mała, że wpływa to ich cenę – wartość Krugerranda z 2008 roku znacznie przewyższa wartość Krugerrandów wyemitowanych w innych rocznikach, jak i aktualną cenę za kruszec, użyty do wybicia monety.

3. Producenci i dystrybutorzy określają ceny swoich produktów

Gdy mówimy o cenie złotych monet inwestycyjnych, dobrze być świadomym, jakie komponenty składają się na ich wartość. Poza ceną spot złota, w cenie monet zawarte są również koszty transportu, koszt wybicia walorów oraz marże – zarówno producenta, jak i dystrybutora. Oba podmioty mają decydujący wpływ na wartość rynkową produkowanych monet, uwzględniając dodatkowo w cenie ich jakość i popularność sprzedażową.

Od momentu wybuchu pandemii producenci nie są w stanie zwiększyć podaży złota z powodu utrudnionego transportu, który uniemożliwia płynne doprowadzanie kruszcu do mennic, mimo to popyt na fizyczny metal wykładniczo wzrasta (Światowa Rada Złota poinformowała o wzroście popytu o 3% w 2021 w porównaniu do 2020). Panująca obecnie wysoka inflacja oraz obawa przed niestabilnością systemu finansowego odbijają się na rosnących cenach złota inwestycyjnego, jeśli więc interesuje nas zakup tego kruszcu w fizycznej formie, musimy być gotowi na wyższy koszt transakcji – tyczy się to zarówno monet z wiodących serii, jak i tych mniej popularnych.

4. Produkty kolekcjonerskie i rzadkie

Na wstępie wyjaśnijmy różnicę pomiędzy monetami inwestycyjnymi, zwanymi potocznie bulionowymi, a monetami kolekcjonerskimi.

Monety bulionowe to produkowane masowo walory z praktycznie czystych metali szlachetnych, które przeznaczone są do celów inwestycyjnych i które w chwili sprzedaży są warte tyle, ile zawarte w nich kruszce.

Monety kolekcjonerskie również produkowane są z metali szlachetnych, lecz w odróżnieniu od monet bulionowych, są zazwyczaj wydawane w limitowanym nakładzie, np. ku pamięci ważnych osób lub wydarzeń. Wartość walorów zależna jest przede wszystkim od historycznego, społecznego oraz artystycznego znaczenia monety, nie zaś od wartości zawartego w niej metalu szlachetnego.

Przykładem rzadkiego, kolekcjonerskiego produktu jest złota 20-dolarówka z 1933 roku, sprzedana w czerwcu tego roku za blisko 19 milionów dolarów!  Walor jest obecnie najdroższą na świecie monetą sprzedaną na aukcji, przebijając srebrnego-miedzianego dolara „Flowing Hair” z 1794 roku, którego prywatny kolekcjoner kupił za 10 milionów dolarów w 2013 roku.

20-dolarówka charakteryzuje się bardzo dobrym stanem zachowania, bo nigdy nie została wprowadzona do obiegu – należy do ostatniej serii monet, emitowanej przez mennicę amerykańską; w 1933 roku, ówczesny prezydent USA zarządził koniec wymienialności amerykańskiej waluty na złoto. Mennice nigdy więcej nie wybiły złotych monet, z wyjątkiem limitowanych serii kolekcjonerskich, a wspomnianych złotych 20-dolarówek pojawiło się zaledwie kilka na rynku numizmatycznym.

Monety inwestycyjne od polskich sprzedawców

Firma 79Element, która od ponad dekady zajmuje się sprzedażą złota, jest jednym z najpopularniejszych w Polsce dealerów metali lokacyjnych. W ofercie firmy znajdziesz ogromny wybór monet bulionowych od wiodących producentów, a także monety kolekcjonerskie i historyczne. Zajrzyj na stronę sprzedawcy lub odwiedź punkt stacjonarny we Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Warszawie.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x