Giganci Epoki Lodowcowej – wizerunki dawnych zwierząt na monetach bulionowych. Część 1

Gdy myślimy o istotach prehistorycznych, prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem, które przyjdzie nam do głowy, będą dinozaury. Te majestatyczne drapieżniki od lat budzą fascynację, ciesząc się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników, graczy i widzów w kinach. Nie dziwi więc, że i świat monet bulionowych chętnie korzysta z tej tematyki, tworząc liczne serie, które przedstawiają dinozaury. Niezwykle rzadko można jednak spotkać monety ukazujące życie i zwierzęta, które istniały po wyginięciu słynnych drapieżników. Szczególnie fascynującym okresem licznie występujących gatunków fauny był plejstocen, epoka w geologicznych dziejach Ziemi, która trwała 2,5 miliona lat i zakończyła się ok. 11 tys. lat temu.

 

Niemiecki dealer Auragentum uruchomił w 2019 roku serię monet bulionowych, zatytułowaną „Giganci epoki lodowcowej”. Emitowane we współpracy z Bankiem Ghany przez mennicę Leipziger Edelmetallverarbeitung dwie monety rocznie przybliżają sylwetki najsłynniejszych krewniaków znanych nam współcześnie zwierząt. Najpopularniejszą monetą jest, jak zawsze, uncjowy srebrny walor o próbie 0,999, a nakład każdego wzoru wynosi zaledwie 15 000 sztuk. Powodzeniem cieszy się również złota moneta o wadze jednej uncji i czystości kruszcu 0,9999 w wykończeniu proof. Ma ona nakład jedynie 1000 sztuk i jest dostarczana w pudełku z certyfikatem autentyczności. 

Każde wydanie ma oczywiście podobny projekt, przedstawiający dane zwierzę w jego naturalnym środowisku, w otoku monety ukazane są miniaturki wszystkich zwierząt z serii. Projekt zawiera także nazwę serii, datę emisji i informacje dotyczące wagi i czystości monety. Awers przedstawia herb afrykańskiego państwa, Republiki Ghany.

W tej publikacji przybliżymy Państwu złote egzemplarze z serii; każdą z monet można zamówić w Mennicy 79 Element.

 


Nazywany również łosiem irlandzkim, jeleń olbrzymi to największy wymarły gatunek ssaka z rodziny jeleniowatych, jaki kiedykolwiek istniał. Zamieszkiwał całe połacie Eurazji, od Irlandii po obszar jeziora Bajkał na Syberii. Uważa się, że wyginął około 7 500 lat temu (najstarsze datowane szczątki mają 7700 lat). Choć łączono go z łosiami, ostatnie badania morfologiczne i molekularne wykazały, że jeleń olbrzymi jest bardziej spokrewniony ze współczesnymi danielami i wapiti. Miał około 2,1 m wysokości w kłębie i nosił największe poroże ze wszystkich znanych jeleni, o rozpiętości 3,65 m i wadze ok. 40 kg. Zwierzę ważyło do 700 kg i było najcięższym znanym „jeleniem Starego Świata”. Na podstawie malowideł jaskiniowych z górnego paleolitu zakłada się, że jeleń olbrzymi miał jasnobrązowe ubarwienie, z ciemnym paskiem biegnącym wzdłuż grzbietu, paskiem po obu stronach od łopatki do zadu, ciemnym kołnierzem na gardle i pasem podbródkowym oraz ciemnym garbem między łopatkami.

 


ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: JELEŃ OLBRZYMI, 1 OZ, 2019

Rewers monety ukazuje sylwetkę jelenia olbrzymiego, który dumnie unosi głowę do ryku. W tle ukazano łąkę i rysujące się w oddali wysokie trawy. Większą część kompozycji zajmuje ogromne, łopatowate poroże jelenia. Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.

 

 

Smilodon, bardziej znany jako tygrys szablozębny to ogólna nazwa wymarłego, dużego drapieżnika z rodziny kotowatych. Odnalezione szczątki wskazują, że wzrostem zbliżony był do dzisiejszych lwów, lecz największe osobniki były o wiele większe, osiągając 1,2 m wzrostu i ważąc od 220 do 440 kg. Zwierzę miało mocny kark i silne tylne łapy, które były krótsze od przednich, co każe przypuszczać, że tygrys szablozębny prawdopodobnie nie był dobrym biegaczem, ponieważ budowa ciała zapewniała mu siłę, ale nie szybkość. Posiadał wyjątkowo długie górne kły, przystosowane do precyzyjnego rozszarpywania ofiary, które u największych osobników osiągały długość 28 cm. Smilodon zamieszkiwał tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Południowej. Polował na duże zwierzęta roślinożerne, takie jak bizony i jelenie. Naukowcy debatują nad tym, czy Smilodon prowadził społeczny czy samotniczy tryb życia, ale skłaniają się ku życiu stadnemu, na co wskazuje odnajdywanie szczątków wielu osobników w jednym miejscu.

 

ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: TYGRYS SZABLOZĘBNY, 1 OZ, 2020

Rewers ukazuje postać ryczącego tygrysa szablozębnego na tle skalistego lub lodowcowego krajobrazu. Gotująca się do skoku sylwetka zwierzęcia ukazuje siłę i moc mięśni, a długie kły budzą grozę. Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.

 

 

Niedźwiedź jaskiniowy żył na terenie Europy w okresie plejstocenu ok. 300 tys. lat temu i wyginął ok. 28 000 lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej. Nazwa zwierzęcia wiąże się z faktem, iż ich szczątki znajdowano głównie w jaskiniach.

Mierzący do 1,5 m wysokości w kłębie i do 2 m długości niedźwiedź jaskiniowy ważył ponad tonę. Uważa się, że gatunek ten był prawie całkowicie roślinożerny, tylko od czasu do czasu żywiąc się białkiem zwierzęcym, o czym świadczy budowa ich uzębienia. Wydaje się, że główną rolę w wymarciu gatunku odegrała zmiana klimatu u schyłku zlodowacenia bałtyckiego, do którego niedźwiedzie jaskiniowe nie zdołały się przystosować. Licznie odnajdywane wizerunki tych stworzeń są powszechne na malowidłach i rysunkach naskalnych skłaniają niektórych badaczy do wniosku, iż niedźwiedzie jaskiniowe były w jakiś sposób czczone przez prehistorycznych Europejczyków.

Badania morfologiczne i molekularne wykazały, że w plejstocenie niedźwiedzie jaskiniowe krzyżowały się z niedźwiedziami brunatnymi, dzięki czemu współcześnie można spotkać niedźwiedzie brunatne będące potomkami niedźwiedzi jaskiniowych w niemal linii prostej.

 

ZŁOTA MONETA GIGANCI EPOKI LODOWCOWEJ: NIEDŹWIEDŹ JASKINIOWY, 1 OZ, 2020

 

Kompozycja rewersu zawiera ekspresyjną sylwetkę atakującego niedźwiedzia jaskiniowego z uniesionymi łapami o ostrych pazurach i otwartym pyskiem. Zwierzę wypełnia prawą część monety, zajmując również część otoku. W tle widnieje wzgórze, które pokrywa typowa krajobrazowa roślinność – drzewa iglaste i trawy. Złota moneta o wadze 1 uncji jest wykonana z najwyższej jakości złota w ściśle limitowanym nakładzie 1000 sztuk na całym świecie. Każdy egzemplarz opakowany jest w kapsel i kolekcjonerskie opakowanie.

 

Cdn.

 

Skup złomu złota i srebra

Dzięki niskim kosztom i unikaniu pośredników w naszym skupie Zlotagotowka możemy zaoferować Państwu najwyższą cenę za sprzedawany złom złota i srebra. Jesteśmy do Państwa dyspozycji pod telefonem 518 492 444 w godzinach 9-17, od poniedziałku do piątku. Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia naszej siedziby, po uprzednim umówieniu terminu wizyty.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x