Inwestycje w dobie kryzysu, na co warto postawić?

Epidemia koronawirusa nie pozostała bez wpływu na gospodarkę – wiele przedsiębiorstw zostało zamkniętych, a akacje na giełdzie zaliczyły spadki. Czy w obecnej sytuacji opłaca się inwestować w akcje? A może lepiej postawić na nieruchomości lub na metale szlachetne?

Jak inwestować podczas kryzysu?

Chociaż mogłoby się wydawać, że sytuacja spowodowana koronawirusem jest wyjątkowa, eksperci uspokajają – nagłe zmiany na giełdzie to naturalne zjawisko, a obecne spadki wcale nie są duże biorąc pod uwagę nawet ostanie dwie dekady. Czy wobec tego warto zainteresować się konkretnymi aktywami? Specjaliści są zdania, że najrozsądniej jest dywersyfikować portfel inwestycyjny w taki sposób, aby uwzględniał on zarówno pozytywne scenariusze, jak i te negatywne. Bony skarbowe i depozyty w dużych instytucjach finansowych co prawda nie zapewnią wysokiej stopy zwrotu, ale dają poczucie bezpieczeństwa, więc warto je włączyć do swojego portfela. Część kapitału dzięki temu można przeznaczyć na produkty pozwalające pomnażać majątek, ale też wiążące się z nieco większym ryzykiem. Inwestycja w różne aktywa to większa pewność, że nawet jeśli któryś z nich okaże się nie trafiony, pozostałe pozwolą zabezpieczyć oszczędności przed stratą.

Lokata, nieruchomości, a może złoto inwestycyjne?

Najprostszym rozwiązaniem dla osób szukających bezpiecznych inwestycji wydaje się złożenie oszczędności na lokacie bankowej. Rekordowo niskie oprocentowanie wynoszące w kwietniu br. zaledwie 0,5% sprawia jednak, że nie tylko nie zapewnią one wysokiej stopy zwrotu, ale dodatkowo nie ochronią kapitału przed inflacją. Mało opłacalne jest też trzymanie oszczędności na rachunkach bankowych. W obecnej sytuacji inwestowanie w akcje może zaś okazać się zbyt ryzykowne. Jak już zostało wspomniane, spadki na giełdzie to naturalna kolej rzeczy, jednak trudno przewidzieć jak epidemia będzie wpływać na gospodarkę w nadchodzących miesiącach. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się inwestowanie w nieruchomości. Kluczowe znaczenie dla stopy zwrotu ma w tym przypadku jednak pewna znajomość rynku i wybór mieszkania czy domu w dobrej lokalizacji, zwłaszcza jeśli nieruchomość nabywana jest z myślą o wynajmie. Zainteresowaniem inwestorów cieszą się także usługi dilerów metali szlachetnych. Firmy oferujące sprzedaż srebra, złota i platyny w sztabkach oraz inne wyroby mennicze mogą zaproponować kruszce zarówno dla bogatszych klientów, jak i tych z mniej zasobnym portfelem.

Metale lokacyjne jako inwestycja długoterminowa

Złoto to metal szlachetny, na którego kupno nierzadko decydują się inwestorzy chcący zdywersyfikować swój portfel. Kruszec ten od wieków kojarzy się z bogactwem i stabilnością. Jego wartość pozostaje na stale wysokim poziomie niezależnie od sytuacji na rynkach gospodarczych i finansowych, dlatego złoto lokacyjne może okazać się dobrym sposobem na zabezpieczenie oszczędności przed działaniem inflacji. Warto jednak pamiętać, że metale lokacyjne to inwestycja długoterminowa, co pokazują zmiany ceny złota z ostatnich dekad. Różnego rodzaju wyroby mennicze uważane są nie tylko za dobry sposób na uchronienie oszczędności przed obniżeniem wartości pieniądza, ale też zabezpieczenie na trudne czasy, np. w razie konfliktów zbrojnych, czy załamania gospodarki.

Kup złoto od sprawdzonego dostawcy

Metale inwestycyjne najrozsądniej jest kupić u dilera z ugruntowaną pozycją na rynku, jak np. 79 Element. Większość rzetelnych dostawców prowadzi sprzedaż złota online, co pozwala nabyć kruszce nawet bez wychodzenia z domu. Na co zwracać uwagę poszukując odpowiedniej firmy? Przede wszystkim kupowane walory powinny mieć certyfikat potwierdzający ich wartość. Niektóre sztabki pakowane są w coincard stanowiący jednocześnie certyfikat. Kupując metale inwestycyjne na https://79element.pl/ można zamówić certyfikat potwierdzający wartość nie tylko sztabek, ale też innych produktów inwestycyjnych. Z dużą ostrożnością należy zaś podchodzić do ofert osób prywatnych, zwłaszcza jeśli złoto oferowane przez nie na sprzedaż ma cenę znacznie niższą od rynkowej.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x