Metale szlachetne nie od dziś są uznawane za szczególnie dobry sposób na inwestowanie kapitału. Wartość ich nie ulega większym wahaniom. Jeśli zależy nam na długotrwałym budowaniu kapitału, inwestycja w sztabki srebra czy złota będzie dobrym pomysłem. Trzeba również uwzględnić fakt, że zakup złota inwestycyjnego to jednorazowo spory wydatek. Nie zmienia to jednak faktu, że sam obrót metalami szlachetnymi może budzić wiele wątpliwości, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Przepisy różnią się w zależności od metalu szlachetnego, a interpretacja w wielu kwestiach bywa kłopotliwa.

Zakup i sprzedaż złota przez osoby prywatne a podatki

W przypadku nabywania złotych monet bulionowych (np. popularnego Krugerranda 1 oz) lub sztabek złota do majątku prywatnego – prawo i jego interpretacja pozostają jasne. Ustawa o podatku VAT każe nam traktować jako złoto inwestycyjne:

  1. Złoto (sztabki lub płytki) o próbie 995 oraz to reprezentowane przez papiery wartościowe.
  2. Złote monety wybite po 1800 roku o próbie co najmniej 900, które są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia i które są sprzedawane po cenie nieprzekraczającej o więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie.

Tak rozumiane złoto zakupione przez osobę prywatną jako forma lokaty oszczędności na terenie UE nie jest objęte 23% podatkiem VAT. To istotna informacja, jeśli chodzi o zakup złota. A co, jeśli chcemy sprzedać monety bulionowe lub sztabki złota z zyskiem i nie prowadzimy działalności gospodarczej?

monety bulionoweJak się okazuje, kluczowym czynnikiem jest tu czas. Nie będziemy musieli płacić podatku dochodowego z tytułu przedmiotowej sprzedaży (złoto inwestycyjne w świetle ustawy traktuje się jako rzeczy), jeśli sprzedaż ta nastąpi po upływie pół roku od miesiąca, w którym nastąpił jego zakup. Krótko mówiąc, by uniknąć podatku, bezpiecznie sprzedamy złoto po upływie 6 pełnych miesięcy (okres ten liczy się od końca miesiąca, w którym dokonano zakupu złota) od daty jego nabycia. Jeśli jesteśmy osobą prywatną, trzeba pamiętać o tym, że możemy zapłacić podatek – 2% od czynności cywilno-prawnych, jeśli wartość sprzedawanego złota jest wyższa niż 1000 złotych.

Gospodarczy obrót metalami szlachetnymi a podatki

Sprawa komplikuje się w przypadku prowadzenia działalność kupowania złota inwestycyjnego i sprzedaży go z zyskiem przez podmioty gospodarcze. W grę wchodzi tutaj tzw. podatek Belki, czyli 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Złoto w tym przypadku traktowane jest jako inwestycja, która ma przynieść określone korzyści ekonomiczne. Nie ulega wątpliwości, że prowadzenie obrotu złotem w tym przypadku ma na celu osiągnięcie korzyści, dlatego transakcje nabycia i sprzedaży złota przez podmioty prowadzące ten rodzaj działalności będą objęte wspomnianym podatkiem.

sztabki złotaKontrowersje wokół podatku Belki

Warto również zauważyć, że specjaliści Ministerstwa Finansów uważają, że również w przypadku osób prywatnych, które kupują złoto, ocena tego, czy nabywane złoto jest formą gromadzenia kapitału czy też rodzajem inwestycji, nie jest jednoznaczna. W przypadku gdy konkretna osoba nabywa złoto z intencją późniejszego sprzedania go z zyskiem, zdaniem specjalistów, zastosowanie miałaby ta sama zasada, co w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – słowem, konieczna byłaby zapłata 19% podatku Belki. Ważna byłaby tu zatem intencja osoby nabywającej złoto, a w tym przypadku trudno o jednoznaczną interpretację. Zdaniem ekspertów każdorazowo wymagałaby ona interpretacji umów zawieranych przez osobę nabywającą i zbywającą złoto. Przedstawiciele urzędów skarbowych, broniąc jednoznaczności interpretacji, stoją na stanowisku, że osoby prywatne nie płacą podatku dochodowego z tytułu sprzedaży złota, jeśli zostanie ona dokonana pół roku po jego zakupie.

Srebro i inne metale szlachetne

Jeśli chodzi o podatek VAT, srebro inwestycyjne, a więc sztabki srebra i srebrne monety bulionowe, a także inne metale szlachetne (platyna) objęte są 23% podatkiem. Musimy pamiętać, że kupując srebro, już na wstępie traci ono 23% swojej wartości. Jeśli zaś chodzi o podatek dochodowy, zastosowanie znajdują te same przepisy, co opisane wyżej, w przypadku złota inwestycyjnego.

Jak widać, zagadnienia związane z obrotem metalami szlachetnymi nie należą do najłatwiejszych. Jeśli interesujesz się tematyką sprzedaży monet bulionowych, zwłaszcza popularnego Krugerranda, zajrzyj na https://79element.pl/content/42_krugerrand-wszystko-co-powinienes-wiedziec, by dowiedzieć się więcej. Warto również pamiętać, by sprzedając złoto inwestycyjne i inne metale szlachetne, nawiązywać współpracę tylko ze sprawdzonymi skupami złota i srebra jak 79th Element. Tylko wtedy  mamy pewność, że transakcja przebiegnie bez większych komplikacji i uzyskamy najlepsze warunki finansowe zakupu lub sprzedaży metali szlachetnych.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x