Seria Alegorie – jak Germania Mint pokazała się na rynku światowym

Srebrna seria Alegorie Mennicy Germania Mint celebruje siłę legendarnych, walecznych kobiet, które w tej wyjątkowej kolekcji monet ukazane są jako personifikacja – tytułowa alegoria – historycznych krain i narodów. W każdej edycji Germania, główna bohaterka serii, spotyka się ze swoją odpowiedniczką, „Matką Narodu”, reprezentującą inny kraj. Ideą przyświecającą powstaniu serii było pokazanie, jak integralną częścią społeczeństwa były i są kobiety, nawet jeśli sektory polityczne i ekonomiczne od wieków zdominowane są przez mężczyzn.

 

 

W inauguracyjnym wydaniu z 2019 roku, dzielna i piękna Germania została ukazana podczas spotkania z opiekunką Wielkiej Brytanii, Britannią. Debiut serii został przyjęty z dużym uznaniem zarówno za doskonały projekt, jak i wykonanie, a każda kolejna odsłona potwierdzała kunszt i jakość monet z Germania Mint, które obecnie dystrybuowane są na całym świecie – m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, Kanadzie, Francji, Hong Kongu i Holandii. Limitowana emisja serii (jedyne 25 000 sztuk) sprawia, że monety te są niezwykle pożądane przez inwestorów i kolekcjonerów, znikając ze sprzedaży już w kilka dni po premierze.

Seria Pierwsza: Germania i Britannia

Awers

Na awersie monety Britannię i Germanię przedstawiono w długich, powłóczystych sukniach. Germania sięga dłonią ku Britanni, która lekko, jakby w zadumie skłania się posturą w jej stronę. Głowę Britanii zdobi rzymski hełm z pióropuszem, przy jej boku widzimy trójząb, insygnię władzy, oraz tarczę noszącą krzyż św. Jerzego. 

Głowa Germanii przybrana jest w wieniec z liści dębu, jej długie włosy rozwiane są na wietrze. U swego boku dzierży tarczę z dwugłowym orłem Cesarstwa Niemieckiego i miecz, który spoczywa w pochwie. Pole monety posiada reliefowe i giloszowe zdobienia tła. 

Rewers

Rewers zawiera projekt herbu w formie tarczy w koronie, który reprezentuje zasady moralne i szlachetne wartości. Germania nigdy nie była oficjalnym państwem, jest to nazwa krainy historycznej, stąd projekt herbu jest interpretacją mistrzów z Germania Mint, który jednak zgodny jest z obowiązującymi zasadami heraldyki.

Tarczę, którą podzielono na cztery części otacza wieniec z liści dębu. Symbolizuje on lojalność, stabilność i jedność narodową, przymioty, którymi odznaczali się w mitologii i czasach starożytnych ludzie władający ogromną siłą ducha i tężyzną fizyczną.

W lewym górnym rogu herbu znajduje się dwugłowy orzeł Mennicy Germańskiej. Głowy zwrócone są w przeciwną stronę, co symbolizuje przeszłość i przyszłość, zaś sam dwugłowy orzeł jest symbolem mitologii rzymskiej związanej z Janusem, bogiem wszelkiego pochodzenia, patrona umów i sojuszy oraz opiekuna bram, przejść i mostów. 

W prawym górnym rogu widnieje wzór kraty, który nawiązuje do roztropności i mądrości, cech każdego szlachetnego władcy.

W lewym dolnym rogu, na kropkowanym tle ukazano złotą wstęgę z trzema kwiatami, które reprezentują jedność, integralność i wolność – wartości determinujące silny i niepodległy naród.

Obok, w prawym dolnym rogu widnieje dzik, symbol potęgi i władzy. W czasach Imperium Rzymskiego dzik był bardzo popularnym i szanowanym zwierzęciem, a niektóre rzymskie legiony miały w swoim godle właśnie wizerunek dzika.

Seria Druga: Germania i Columbia

Awers

Drugie wydanie serii Alegorie wprowadza Columbię, kobiecego opiekuna i personifikację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Awers monety ukazuje Columbię i Germanię, które spotykają się na terytorium, które historycznie dzielą. Matki Narodów, przedstawione jako kobiety o pełnych powabu kształtach i w zmysłowych sukniach nie prezentują broni. Każda z nich idzie dumnie, dzierżąc w dłoni flagę, symbol narodowej niepodległości, a także wartości i zasad, na których się opierają. Kobiety łączą ręce w przyjaźni i jedności, aby nadal kroczyć razem we wzajemnym szacunku i pokoju. 

Rewers

Rewers monety bez zmian przedstawia herb Germanii, dzieło artystycznej wizji Germania Mint, podzielony na cztery części.

Seria Trzecia: Germania i Italia

Awers

W trzeciej odsłonie serii Germanii towarzyszy Italia, personifikacja współczesnych Włoch i starożytnego Imperium Rzymskiego. Postaci kobiet zwrócone są ku sobie. Germania jedną dłoń trzyma na ramieniu Italii, drugą wykonując zapraszający gest – symbol przyjaźni między kulturami. Wizerunek Italii ukazuje młodą kobietę z długimi, kręconymi włosami, ubraną w podkreślającą kobiecość plisowaną suknię. Na głowie Italii spoczywa korona z wieżami, reprezentującą emblemat bóstw opiekuńczych, które czuwają nad miastem. Róg obfitości u jej boku, usytuowany na marmurowym bloku symbolizuje dobrobyt i bogactwo. Germania także ubrana jest w powłóczystą suknię, połączoną z gorsetem-zbroją. Głowę jej zdobi dębowy wieniec, a włosy w falach spływają na ramiona. Pole monety posiada reliefowe i giloszowe zdobienia tła. 

Rewers

Rewers monety bez zmian przedstawia herb Germanii, dzieło artystycznej wizji Germania Mint, podzielony na cztery części.

 

Ciekawostka:

Italia znana jest jako Italia Turrita, co jest ukłonem w stronę liczącej ponad 2000 lat postaci Cybele, wywodzącej się z anatolijskich regionów Imperium Rzymskiego. Podczas drugiej wojny punickiej w III wieku p.n.e. rzymscy kapłani przepowiedzieli, że jedyną rzeczą, która może uratować miasto jest bóstwo Cybele. Po umieszczeniu jej postaci w Świątyni Zwycięstwa w Rzymie, armia rzymska pokonała wojska Hannibala i ocaliła Rzym.

Seria Czwarta: Germania i Austria

Awers

W czwartym wydaniu serii Germanię przedstawiono z jedną z najbliższych kulturze narodu niemieckiego alegorii, Austrią, która w przeszłości uważana była za uosobienie wieloetnicznego kraju. Projekt awersu przedstawia personifikację Austrii i Germanii w pozycji siedzącej. Młode i piękne kobiety przyjaźnie zwrócone ku sobie trzymają się za dłonie.

Austria znajduje się po lewej stronie. W wolnej ręce dzierży włócznię, symbolizującą oś świata, władzę, godność i honor. Jej gęste włosy zaplecione w warkocz zdobi wieniec laurowy. Germania usytuowana po prawej stronie trzyma w wolnej dłoni cesarski miecz Niemiec, Reichsschwert. Jej głowę zdobi wieniec z liści dębu. Pole monety posiada reliefowe i giloszowe zdobienia tła. 

Rewers

Rewers monety bez zmian przedstawia herb Germanii, dzieło artystycznej wizji Germania Mint, podzielony na cztery części.

Seria Piąta: Germania i Polonia

Awers

Piąta seria Alegorii ukazuje słowiańską wersję personifikacji naszego kraju, Polonii. Germania i Polonia stoją dumnie obok siebie, ramię w ramię na wzgórzu w strojach bojowych – ich pierś zdobią zbroje w kształcie gorsetu, połączone z długimi sukniami. Ich niezachwiana pewność siebie i odwaga emanują z projektu. Głowy tych pięknych kobiet zdobią korony. Germania trzyma w dłoni miecz, Polonia majestatyczną tarczę z orłem bielikiem. Unia kobiet symbolizuje przyjaźń i odwagę. Pole monety posiada reliefowe i giloszowe zdobienia tła. 

Rewers

Rewers monety bez zmian przedstawia herb Germanii, dzieło artystycznej wizji Germania Mint, podzielony na cztery części.

Seria Szósta: Germania i Galia

Awers

Na ostatniej monecie z serii obok Germanii ukazano piękną Galię. Galia i Germania mają wspólną historię konfrontacji z Imperium Rzymskim i zamieszkiwania ich terenów przez inne plemiona, dlatego tegoroczna moneta ma nieść nadzieję i ukojenie, a także symbolizować zwycięstwo nad okupantem. 

Awers monety przedstawia personifikację Galii i Germanii, ukazane jako młode i piękne kobiety. Stoją one razem, łącząc ręce na znak zwycięstwa. Ich miecze po bitwie spoczywają u ich boków, a pod stopami Matek Narodów leżą gruzy pokonanego Imperium Rzymskiego. W artystycznej wizji projektu Mennicy Germania, Galia odziana jest w rzymski napierśnik i sandały, które wskazują na przenikanie się kultur, wymuszone koniecznością współpracy z okupantem. W ręku trzyma galijską włócznię, a na głowie ma charakterystyczny galijski diadem ze skrzydłami. Głowę Germanii zdobi gałązka dębu – drzewa, które towarzyszy jej od początku serii. W ręku trzyma tarczę z wizerunkiem dwugłowego orła.

Rewers

Rewers waloru tak jak poprzednie odsłony prezentuje herb Germanii pełny symboliki nawiązującej do zasad moralnych i czasów romańskich. 

Wszystkie monety z serii produkowane są w gramaturze 1 oz, 2 oz, 5oz i 10 oz ze srebra o czystości 99,99%.

Nakłady: 

1oz – 25 000

2oz – 2 500

5oz – 500

10oz – 250

Wszystkie monety są certyfikowane. Zabezpieczony w wysokiej jakości kapsule Certyfikat Autentyczności zawiera wszystkie niezbędne informacje i gwarantuje wartość monety.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x