Wysokie ceny złota i srebra w 2019 roku – z czego wynikają i czy można liczyć na spadki w najbliższym czasie?

Choć inwestowanie w metale szlachetne uznaje się za względnie bezpieczne, trzeba jednak pamiętać o tym, że na zwrot zwykle będziemy musieli sporo poczekać i nie zawsze będzie on tak wysoki, jak byśmy tego oczekiwali. W sytuacji kryzysu lub dużej inflacji może się natomiast okazać, że decyzja o zakupie złota lub srebra inwestycyjnego była najlepszą z możliwych. Może o tym świadczyć duże zainteresowanie kruszcami, jakie obserwujemy obecnie na rynku. Przekłada się to oczywiście na wzrost cen. Co na nie wpływa? Czy możemy spodziewać się zmiany tej tendencji?

Wzrost cen złota

W pierwszej połowie 2019 roku ceny złota kształtowały się w granicach 1250 – 1350 USD za uncję trojańską kruszcu. Kolejne miesiące charakteryzowały się jednak zwiększoną dynamiką. W sierpniu ceny przekroczyły już 1500 dolarów. W takiej sytuacji zawsze rodzi się pytanie o to, czy na horyzoncie nie pojawia się jakiś kryzys gospodarczy. W tym przypadku eksperci wskazują jednak na inną przyczynę – konflikt handlowy na linii Chiny – USA. W lipcu Stany Zjednoczone podniosły ceny na produkty importowane od największego rywala w dziedzinie gospodarki. Chiny nie pozostały dłużne i zrezygnowały z importu amerykańskich płodów rolnych. Reakcja rynku była niemal natychmiastowa, co odzwierciedlają ceny złota inwestycyjnego. Taka sytuacja może potrwać do wyborów prezydenckich w przyszłym roku, a może nawet dłużej. Po raz kolejny obserwujemy, jak sytuacja geopolityczna wpływa na ceny złota inwestycyjnego.

1 kg sztabka złotaSrebro drożeje szybciej niż złoto

Nie inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o srebro inwestycyjne. W ostatnich miesiącach jego cena rośnie nawet szybciej niż złota. Na przestrzeni ostatniego roku metal zwiększył swoją wartość o ponad 20%. Skokowy wzrost wartości mogliśmy obserwować w tym samym okresie w przypadku złota. Inwestorzy najwyraźniej są mocno zaniepokojeni napięciami w dziedzinie gospodarki, co kieruje ich zainteresowanie w kierunku sztabek i monet inwestycyjnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na cenę srebra wpływa również popyt w przemyśle. Tu srebro znajduje wiele zastosowań nie tylko w jubilerstwie. Wykorzystywane jest np. przy produkcji sprzętów elektronicznych, a także przy montażu fotowoltaiki, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Hossa na sztabki srebra i srebrne monety inwestycyjne może więc potrwać dłużej – w 2018 roku wzrósł popyt na srebro w branży jubilerskiej i w przemyśle, a podaż tego surowca nie idzie na równi z zapotrzebowaniem.

Co dalej z cenami?

Co mają robić ci, którzy chcą zainwestować? Kupować sztabki złota i monety bulionowe czy raczej poczekać, aż ceny potanieją? Analitycy są dosyć zgodni, że cena srebra i złota będzie rosła w najbliższych miesiącach. Uważa się, że do końca roku może wynieść nawet 1600 USD za uncję. Co śmielsze prognozy zakładają nawet wzrost cen do 2000 dolarów. Dobre wiadomości mamy dla tych, którzy zainwestowali w monety bulionowe i sztabki ze srebra. Tu wzrost może mieć charakter długoterminowy. Przewiduje się, że ceny będą stale wzrastać przynajmniej do połowy przyszłego roku, kiedy to jedna uncja ma być warta ponad 24 USD. Biorąc pod uwagę, że srebro jest metalem rzadszym niż złoto, a jego podaż jest w ostatnich latach ograniczona, być może ta tendencja będzie utrzymywać się w kolejnych latach.

srebrna moneta

Co kupować? Gdzie kupować?

Jeśli chcesz zainwestować swoje w kruszce, postaw na sprawdzonego dealera. Kluczową rolę w relacjach na rynku metali szlachetnych odgrywa zaufanie. Możemy dziś wygodnie nabywać produkty inwestycyjne bez wychodzenia z domu, korzystając z coraz popularniejszych internetowych skupów metali szlachetnych, które działają podobnie jak sklepy internetowe. Dużym uznaniem wśród inwestorów cieszy się np. skup 79th Element. A w co inwestować? Przede wszystkim w produkty chodliwe, takie, które łatwo będzie spieniężyć. W grę wchodzą srebrne i złote monety inwestycyjne, a wśród nich najpopularniejsze krugerrandy, austriacki philharmoniker czy kanadyjski maple leaf. Wybierając popularne warianty, po prostu łatwiej będzie nam znaleźć nabywcę, kiedy zdecydujemy się na sprzedaż złota. Biorąc pod uwagę przewidywania analityków, być może warto rozważyć jednak zakup srebra inwestycyjnego. Z aktualnymi cenami poszczególnych monet bulionowych możesz się zapoznać, przechodząc na stronę https://79element.pl/srebrne-monety-bulionowe/.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x