Jak sprawdzić i zweryfikować wartość złota bez naniesionej próby?

Wartość wyrobów ze złota można w najprostszy sposób określić odczytując umieszczoną na nich próbę. Zdarza się jednak, że stare przedmioty przechowywane w domu nie mają na sobie żadnych oznaczeń. Jak sprawdzić czy biżuteria, monety lub inne wyroby rzeczywiście powstały z królewskiego kruszcu? Skup złomu złota przyjmie takie przedmioty, ale warto wiedzieć jaki zysków z ich sprzedaży można się spodziewać.

Jakie cechy ma złoto?

Złoto to kruszec o żółtej barwie, który łatwo tworzy stopy z innymi metalami i dobrze przewodzi ciepło oraz prąd, zaś jego gęstość wynosi 19,3 g/cm³. Jeśli chodzi o cechy chemiczne, to złoto nie jest pierwiastkiem podatnym na reakcje. Królewski kruszec wykorzystywany jest m.in. do wyrobu biżuterii i innych ozdób, powstają z niego również monety. Ponieważ jednak charakteryzuje się dużą miękkością, bardzo często w produkcji wymienionych wyżej przedmiotów stosowane jest nie czyste złoto, a jego stopy z innymi metalami. Dzięki temu pierścionki, kolczyki czy bransoletki ze złota są bardziej odporne na odkształcanie. Dla określenia zawartości czystego kruszcu w danym przedmiocie stosuje się próby złota. Zdarza się jednak, że na wyrobie z materiału przypominającego ten metal szlachetny nie ma żadnych oznaczeń i trudno jednoznacznie stwierdzić czy mamy do czynienia z cennym walorem czy też z podróbką. W takiej sytuacji warto sięgnąć po miarodajne metody weryfikacji wartości złota opierające się na wykorzystaniu jego cech fizycznych i chemicznych wymienionych wyżej. Taka wiedza przyda się osobom, które np. zdecydowały się skorzystać z usług firm oferujących skup złota, ale chcą samodzielnie określić wartość posiadanych przedmiotów.

złota biżuteria i monety

Próba magnesu

Ponieważ złoto jest diamagnetykiem, a więc nie reaguje na magnes, próba magnesu to najprostszy z domowych sposobów weryfikacji czy mamy do czynienia z wartościowym przedmiotem. Trzeba jednak pamiętać, że ta metoda nie jest do końca wiarygodna, bo jak już zostało wspomniane, wiele złotych przedmiotów wykonywanych jest ze stopu królewskiego kruszcu z innymi metalami. Jeśli jednak nabyliśmy numizmaty, które według sprzedawcy powstały z czystego złota, ale reagują one z magnesem, niestety prawdopodobnie padliśmy ofiarą oszustwa i takich wyrobów nie przyjmie żaden skup złotych monet.

Próba Archimedesa

Ta metoda weryfikacji może wydawać się skomplikowana, jednak jest znacznie bardziej miarodajna od próby magnesu. Polega ona na obliczeniu domowym sposobem gęstości złota. W tym celu trzeba przygotować szklane naczynie z wodą i obliczyć jego objętość mnożąc pole podstawy przez wysokość. W przypadku okrągłej szklanki trzeba więc promień dna podnieść do kwadratu, pomnożyć przez liczbę Pi (ok. 3,14) i przez jej wysokość. Później do naczynia wkładamy badany przedmiot i obliczamy różnicę wypartej wody wyrażonej w centymetrach sześciennych. Na koniec masę pierścionka czy kolczyka poddawanego próbie należy podzielić przez objętość wypartej wody. Jeśli uzyskany wynik wyniesie ok. 19,3 g/cm³, będzie to oznaczało, że badany przedmiot wykonany jest ze złota.

złote obrączki

Jak sprawdzić złote monety?

Prostym sposobem na sprawdzenie czy złote monety rzeczywiście zawierają tyle złota, ile powinny, jest wykorzystanie specjalnej aplikacji. Po jej zainstalowaniu wystarczy upuścić badaną monetę na stół i nagrać dźwięk, jaki ona wydaje. Jego czystość informuje, czy mamy do czynienia z wartościowymi produktami czy też z falsyfikatami.

Dlaczego warto sprawdzać złoto?

Umiejętność rozpoznawania złota może przydać się podczas nabywania wyrobów z tego metalu szlachetnego, zdecydowanie rozsądniej jest jednak korzystać z usług sprawdzonych jubilerów czy dilerów kruszców. Wymienione wyżej próby przydadzą się z pewnością w sytuacji, gdy znajdziemy w domu biżuterię lub inne przedmioty wyglądające na złote i zechcemy je sprzedać. Cena złota w skupie zależna jest przede wszystkim od zawartości czystego kruszcu oraz od stanu przedmiotów. Przykładowo za złote monety najwyższej próby 999 otrzymamy 225 zł/g, zaś za złom próby 916 – 196 zł/g. Warto też wiedzieć, że wygodnym rozwiązaniem jest sprzedaż wyrobów tego typu za pośrednictwem internetu, a ponieważ skup złota online zazwyczaj umieszcza na stronie orientacyjne ceny, łatwo będzie obliczyć przewidywany zysk.

Leave A Comment

You must be logged in to post a comment.

x
x